Yapılaşmış alanlarda insansız hava aracı yardımıyla eğik resim fotogrametrisi uygulaması
Application of oblique photogrammetry with the help of unmanned aerial vehicles i̇n structured areas
- Tez No: 520852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH VARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte yeryüzünün en iyi ve doğru şekilde temsil edilebileceği yeni teknolojiler ortaya çıkmıştır. Bu çalışmamızda son zamanlarda fotogrametri tekniğindeki gelişmeler ile birlikte hayatımıza giren eğik resim fotogrametrisi üzerine bir inceleme yapılmıştır. Çalışmamızda klasik İnsanlı hava araçları ile yapılan eğik resim fotogrametrisi yerine İHA(İnsansız Hava Araçları) ile yapılabilecek çalışmalar araştırılmıştır. Çalışma neticesinde klasik fotogrametrik teknik ve oblik fotogrametrik teknik arasında karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The earth with developing technology in recent years can be represented correctly and in the best new technologies have emerged. In this study, an analysis was performed on the oblique photogrammetry entered our lives with recent developments in photogrammetry techniques. In our work, we have researched the works that can be done with UAV (Unmanned Aerial Vehicles) instead of the oblique picture photogrammetry made with classical human air vehicles. As a result of the study, comparisons were made between classical photogrammetric technique and oblique photogrammetric technique.