Tsunami risk assesment and positioning of a tsunami early warning system
Tsunami risk değerlendirmesi ve tsunami erken uyarı sistemi için uygun yerin belirlenmesi
  1. Tez No: 520909
  2. Yazar: CÜNEYT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN, PROF. DR. MEHMET MUSTAFA ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Tsunami nadiren görülen doğal afetlerden olmasına rağmen kritik altyapı ve üstyapılar üzerinde çok büyük economik yıkıma, çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine ve erozyon, birikim ve su baskınları gibi olumsuz çevresel etkilere neden olmaktadır. Özellikle son yirmi yılda uluslar bir çok yıkıcı tsunami olaylarına maruz kalmışlardır. Bu çalışmanın amacı, Doğu Akdeniz sahilleri boyunca olası tsunamilerden kaynaklanan riskleri ekonomik, sosyal ve çevresel risk boyutlarını dikkate alarak incelemektir. Ayrıca, Doğu Akdeniz'deki sosyal riskin maksimum seviyede azaltılmasını sağlayacak tsunami erken uyarı sistemi için bir dizi potansiyel lokasyon arasından en iyi yerleştirme noktasını belirlemektir. Bu hedeflere ulaşabilmek için aşağıdaki analizler sırasıyla yürütülmüştür: i) Olasılıksal tsunami modellemesi, ii) Sosyal, ekonomik ve çevresel risk değerlendirmesi ve iii) Tsunami erken uyarı sisteminin en iyi yerinin belirlenmesi. Olasılıksal tsunami modellemesi Monte Carlo Simulasyonları ile gerçekleştirilmiş ve seçilen bölgede oluşan tsunamiler NAMI-DANCE programı kullanılarak simüle edilmiştir. Kıyı şeridi boyunca Kıbrıs, Mısır, Yunanistan, İsrail, Lübnan, Suriye ve Türkiye'den belirlenen 91 risk altındaki unsur için sosyal, ekonomik ve çevresel riskler hesaplanmıştır. Sosyal ve ekonomik riskleri hesaplamak için derinlik-hasar eğrileri ile aşılma olasılıkları kullanılırken, çevresel risk hesabı için ikili bir yaklaşım kullanılmıştır. ArcGIS programı kullanılarak ekonomik, sosyal ve çevresel riskler üç farklı senaryo için entegre edilerek genel risk haritaları oluşturulmuştur. En yüksek risk, ekonomik ve sosyal risk boyutlarına göre Kahire Tarımsal Alanı için hesaplanmaktadır. Türkiye'de ise ekonomik risk boyutuna göre en önemli risk unsuru olarak Fethiye Şehir Merkezi belirlenmiştir. Tsunami erken uyarı şamandıraları için birtakım potansiyel konumlar, fiziksel kısıtlamalara göre belirlenmiş ve bu erken uyarı şamandıralarının her biri için karşılık gelen sosyal risk azaltma yüzdeleri hesaplanmıştır. En iyi şamandıra lokasyonu yaklaşık 35.45 ° K / 28.21 ° D olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tsunamis are rarely experienced events; they have enormous potential to cause large economic destruction on the critical infrastructures and facilities, social devastation due to mass casualty, and environmental adverse effects like erosion, accumulation and inundation. Especially for the past two decades, nations have encountered devastating tsunami events. The aim of this study is to investigate economic, social and environmental risks along the coastline for Eastern Mediterranean due to tsunamis. Additionally, the best position for a Tsunami Early Warning System (TEWS) among a set of potential locations in the Eastern Mediterranean based on the maximum social risk reduction is identified. In achieving these goals, the following analysis are sequentially conducted: i) Probabilistic tsunami modelling, ii) Social, economic, and environmental risk assessment and iii) Decision making for the best location of TEWS. Probabilistic tsunami modelling is carried out through Monte Carlo Simulations. NAMI-DANCE is used to simulate tsunamis originating in the selected area. Social, economic and environmental risks are calculated for selected 91 elements at risk located in Cyprus, Egypt, Greece, Israel, Lebanon, Syria and Turkey. Depth-damage curves and exceedance probabilities are used to calculate social and economic risks while environmental risk is calculated using a binary approach. Overall risk maps are also constructed for three different scenarios using ArcGIS environment for the whole study area. The highest risk is calculated for Cairo Agricultural Area with respect to economic and social risk dimensions. In Turkey, Fethiye City Center is identified as the most critical element at risk for economic risk assessment. A number of potential locations for TEWS are determined based on physical constraints identified through an extended literature review and corresponding social risk reductions for each of these TEWS calculated. The best location for the TEWS is identified around 35.45°N/28.21°E.