Temel nöroanatomi eğitiminde fibril diseksiyon, traktografi, mikroskobik anatomi ve plastinasyon tekniklerinin birlikte kullanım modeli oluşturulması
Generating a collocation model of fiber dissection, tractograghy, microscopic anatomy and plastination techniques for basic neuroanatomy education
- Tez No: 521039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAN TATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada temel nöroanatomi eğitiminde lisans ve lisansüstü sağlık bilimleri öğrencilerinin 2 ve 3 boyutlu olarak ilgili konuları algılayabilmelerini kolaylaştırmak amacıyla mevcut bilimsel veriler ışığında yeni, kullanışlı, ucuz ve etkili bir eğitim modeli geliştirilmesi hedeflendi. Bunun için örnek bölge olarak beyinlerin beyaz cevher kısımları seçilerek 2 beyin bu amaçla traktografik görüntüleme, fibril diseksiyon, mikroskobik anatomik görüntüleme ve plastinasyon işlemlerinden geçirildi. Bu işlemlerin her biri sırasında elde edilen görüntülerden mümkün olanları 3 boyutlu hale getirilip, en son olarak da beyinler plastine birer eğitim modeli olarak tespit edildi. Sonrasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem II öğrencisi olan 104 katılımcıya (44K, 60E) elde edilen eğitim materyalleri uygulandı. İki gruba ayrılan katılımcıların önce“Beyaz cevher ve telencephalon”teorik dersine girmeleri sağlandı ve sonrasında ilk gruba standart laboratuvar pratik eğitimi (Grup 1), diğer gruba (Grup 2) ise yeni ortaya konan laboratuvar pratik eğitimi uygulandı. Her gruba ayrı ayrı olarak uygulamaların öncesinde ve sonrasında 10 soruluk çoktan seçmeli birer ön test ve son test yapıldı. Buna göre başarı puanı ortalamaları; Grup 1 ön test 3,87±1,75, Grup 1 son test 5,38±1,74, Grup 2 ön test 3,69±1,91, Grup 2 son test 6,23±1,75 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, development of a new, practical, cost effective and efficient 2D and 3D education model, to be helpful for the detection of the related issues for the basic neuroanatomy education of the undergraduate and postgraduate medical science students, in the view of hitherto studies was aimed. For this purpose white matter regions of the 2 brain were chosen and tractographic imaging, fibril dissection, microscopic anatomy and plastination techniques were carried out. During all these steps obtained photos of the specimens were converted to the 3D images and lastly specimens were plastinated and became educational models. Thereafter, the education model was applied to 104 (44 female, 60 male) Phase II students of the Hacettepe University Faculty of Medicine. At first all the students attended to the“White Matter and The Telencephalon”lecture and then they were separated into 2 groups. After the theoretical education one group took the classical laboratory education (Group 1) and the other group took the newly designed education model (Group 2). Before and after the laboratory sessions 10 questioned multiple choice pre and post-tests were introduced to each group.