A producer-centric caching strategy for named data networking
Adlandırılmış veri ağları için üretici merkezli ön bellek stratejisi
- Tez No: 521053
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mevcut İnternet mimarisi, internette giderek artan sayıda kullanıcı ve içerikle birlikte, içeriği bulmakta ve taşımakta daha verimli olmak için gelişmelidir. Adlandırılmış Veri Ağı (NDN) bunu başarmayı amaçlayan yeni bir internet mimarisidir. Adlandırılmış Veri Ağı, verileri almak için sunucuları ve konumlarını düşünmek yerine doğrudan veri üzerinde odaklanır. Bir paketin belirli bir hedef adrese teslim edilmesi yerine isim ile veri talep etme ve alma paradigmasını benimser. NDN'de, ara ağ düğümlerindeki verilerin önbelleğe alınması, verilerin tüketicilere daha yakın bir yere taşınmasına yardımcı olabilir ve bu şekilde uygulama yanıt süresinin ve ağ bant genişliği tüketiminin azaltılmasında çok etkili olabilir. Bunun için uygun önbellek yerleştirme ve değiştirme stratejileri gereklidir. Bu tezde, biz adlandırılmış bir veri ağındaki ara düğümlerdeki verileri verimli ve etkili bir şekilde önbelleğe almak için PCDC adı verilen, üretici merkezli ağ içi önbelleğe alma stratejisi öneriyoruz. Bizim şemamızda, çoklu tüketici yollarının kesişme noktalarındaki ara düğümler, istenen verileri önbelleğe almak için önbellekleme noktaları olarak seçilmiştir. NDN protokollerinin pratik kısıtlarını dikkate alarak, bu tür önbellekleme noktalarını seçmek için gerekli mekanizmaları ve algoritmaları öneriyoruz. Şemamızı ndnSIM / ns3'te simüle ettik ve performansını değerlendirmek için kapsamlı simülasyon deneyleri yaptık. Simülasyon sonuçları, plan çeşitliliğinin ve ortalama isabet oranının artırılması, uygulama yanıt süresinin ve ağ bant genişliği tüketiminin azaltılması açısından uygulanabilir ve uygulanmasının pratik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With growing number of users and content on Internet, the existing Internet architecture needs to evolve to be more efficient to find and carry content, and Named Data Networking (NDN) is a new Internet architecture aiming to achieve this. Named Data Networking focuses on data directly instead of considering servers and their locations to retrieve data. It adopts the paradigm of requesting and retrieving data with name instead of delivering a packet to a specific destination address. In NDN, caching of data in intermediate network nodes can help moving data closer to the consumers and in this way can be very effective in reducing application response time and network bandwidth consumption. For this, proper cache placement and replacement strategies are needed. In this thesis, we propose a producer-centric in-network caching strategy, called PCDC, to efficiently and effectively cache data in the intermediate nodes of a named data network. In our scheme, intermediate nodes that are at the intersections of multiple consumer paths are selected as caching points to cache requested data. We propose the necessary mechanisms and algorithms to select such caching points, considering the practical constrains of NDN protocols. We simulated our scheme in ndnSIM/ns3 and did extensive simulation experiments to evaluate its performance. The simulation results show that our scheme is feasible and practical to apply and is efficient in terms of increasing packet diversity and average hit-ratio, and decreasing application response time and network bandwidth consumption.