Endodontik tedavili dişlere yapılan monolitik zirkonya restorasyonların kırılma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of fracture resistance of endodontically treated teeth restorated with monolithic zirconia restorations
- Tez No: 521070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş-Amaç: Diş hekimliğinde zirkonyanın kullanılmasıyla, çiğneme kuvvetlerinin yüksek olduğu posterior bölgede tam seramik sistemlerin kullanımı yaygın hale gelmiştir. Kırılgan yapıdaki endodontik tedavili dişlere yapılan kronal restorasyon direkt olarak bu dişlerin sağ kalım oranına ve başarısına etki etmektedir. Ancak kanal tedavili dişlerde kullanılacak monoblok veya tabakalı restorasyonun ve materyallerinin kanal tedavili dişlerin üzerinde nasıl bir etki yapacağı belirsizdir. Bu bilgilerin doğrultusunda tez çalışmamızda; endodontik tedavili dişler üzerine yapılan zirkonya alt yapılı seramik ve monolitik zirkonya restorasyonların kırılma dayanımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çekilmiş dişler üzerine kron formunda hazırlanan örnekler 20 adet monolitik zirkonya ve zirkonya alt yapılı seramik restorasyon olmak üzere 2 gruba ayrıldı (N=40). Daha sonra bu gruplardaki örnekler endodontik tedavili dişler ve canlı dişler olmak üzere 2 alt gruba daha ayrıldı (n:10). Dişler üzerine simante edilen kron formundaki örneklere kırlma dayanımı testi uygulandı. Çalışmamızda ana test yöntemi olan kırılma dayanımı testinin yanı sıra, bükülme dayanım testi ve bağlantı dayanım testleri de destekleyici mekanik testler olarak yapıldı. Bu testlerden bar şeklinde hazırlanan monolitik zirkonya ve tabakalı zirkonya örneklerin bükülme dayanımı üç nokta eğme testi ile monolitik zirkonya ve tabakalı zirkonya örneklerin dentin yüzeyine bağlantısı ise mikro makaslama bağlantı dayanımı testi ile değerlendirildi. Bulgular: Kron formundaki örneklerde en yüksek kırılma dayanımı verileri vital monolitik zirkonya restorasyonlarda, en düşük kırılma dayanımı verileri ise endodontik tedavili tabakalı zirkonya restorasyonlarda görülmüştür. Bükülme dayanımı test sonuçlarında ise monolitik zirkonya örnekler, anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuçlar: Normal sağlıklı bireylerin çiğneme paternleri göz önüne alındığında endodontik tedavili ve vital dişler üzerine yapılan monolitik zirkonya ve tabakalı zirkonya restorasyonlar kabul edilebilir sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Since using zirconia in dentistry, all ceramic systems have been increasingly used in posterior teeth which chewing forces are increased. The quality of the coronal restoration of endodontically treated teeth with fragile properties directly impacts on the survival success of these teeth. However, it is unclear that how monobloc or bilayered zirconia restoration effects on the mechanical behavior of endodontically treated teeth. For this purpose, this study aims to evaluate the fracture resistance zirconia based ceramic or monolitic zirconia restorations applied on endodontically treated teeth. Material-method: Crown shaped speciemens prepared on extracted teeth (N=40) divided into 2 groups as monolitic zirconia and zirconia based ceramic restorations. Subsequently these speciemens divided into 2 subgroups, endodontically treated teeth and intact teeth (n=10/subgroup). Crown shaped samples were exposed to fracture resistance test. Besides the main test (fracture resistance test), micro shear bond and flexural strength tests also were applied as adjunct tests. Bar shaped monolitic and bilayered zirconia samples were exposed to 3-point bending test; dentin bond strength of monolitic and bilayered zirconia was tested with micro shear bond test. Results: For the crown shaped vital monolithic zirconia restorations were shown the highest fracture resistance and endodontically treated teeth with bi-layered zirconia restorations were shown the lowest fracture resistance values. The flexural strength test showed monolithic zirconia speciemens have higher results than bi-layered speciemens (p0.05). Conclusion: Considering the chewing patterns of normal healthy persons, the samples in all groups were found to have sufficent strength values to be used in the mouth.