İş sağlığı ve güvenliği aydınlatma yönetmeliği bakımından eğitim-öğretim kurumlarındaki gece öğretiminin bir durum çalışmasıyla değerlendirilmesi
Evaluation of evening classes in educational institions in terms of occupational health and safety lighting regulation with a case study
  1. Tez No: 521125
  2. Yazar: ZAFER DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü'nde yer alan Eğitim Fakültesi Binaları ile Çiftlik Kampüsünde yer alan Teknik Meslek Yüksekokulu Binalarında gece öğretimi(İkinci Öğretim) yapılan derslikler, konferans salonları, laboratuvarlar, atölyeler, sinema salonu, seminer odaları ve koridorlarda yapılan aydınlatma ölçümleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı ikinci öğretim yapılan ortamlardaki aydınlatma şiddetlerinin ölçülerek İş Sağlığı ve Güvenliği Aydınlatma Yönetmeliği Standartları'yla kıyaslanması, elde edilen sonuçların bu ortam sakinleri olan öğrenci-öğretmen ve diğer çalışanların sağlık ve güvenliklerine uygun olup olmadığını literatür taraması sonucu ulaştığımız veriler ve standartlar ışığında belirlemek, yorumlamak ve önerilerde bulunmaktır. Çalışmamızda“İş Sağlığı ve Güvenliği, Fiziksel Çevre, Ergonomi, Ergonomi-Aydınlatma İlişkisi, Aydınlatma, Aydınlatma-Eğitim İlişkisi ve Aydınlatma Standartları”kavramalarına yönelik literatür taraması yapılarak çalışmamızın teorik temeli oluşturulmuş; iş sağlığı, iş güvenliği, aydınlatma ölçümlerimizde kullanılacak materyal ve yöntemler, elde edilen sonuçların standartlarla kıyaslanması başlıkları ile ilgili ülkemizde ve yurt dışında yapılan çalışmalar incelenerek, gerek ölçümler aşamasında gerekse karşılaştırma, yorum ve öneriler aşamasında araştırmamızda izlenecek stratejimiz belirlenmiştir. İkinci öğretim akşamları yapıldığından, Derslikler, Konferans Salonu, Laboratuvarlar, Atölyeler ve Seminer Odaları ilgili standartlardaki aydınlatma seviyesi değeri akşam dersleri için 500 lüks olduğundan hareketle Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Teknik Meslek Yüksek Okulu Derslikler, Konferans Salonu, Laboratuvarlar, Atölyeler ve Seminer Odalarında yapılan aydınlatma ölçüm sonuçlarının tamamının bu değerin çok altında olduğu görülmüştür. Sinema Salonu ve Koridorlar ilgili standartlardaki aydınlatma seviyesi değeri 100 lüks olduğundan hareketle Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Teknik Meslek Yüksek Okulu Sinema Salonu ve Koridorlarda yapılan aydınlatma ölçüm sonuçlarının hiçbirinin ne yazık ki bu değere yaklaşamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in the classrooms, conference rooms, laboratories, workshops, cinema halls, seminar rooms and corridors where evening class was carried out in the buildings of the Faculty of Education at Yenişehir Campus and the Technical High Schools at Çiflik Campus at Mersin University. The purpose of this study is to measure the intensity of lighting in the evening class setting and compare it with the Standards of Occupational Health and Safety Lighting Regulation and determine whether the results obtained are in accordance with the health and safety of students, teachers and other employees who are residents of this environment and to make suggestions. In our work, the theoretical basis of our work was created by searching the literature about the concepts of“Occupational Health and Safety, Physical Environment, Ergonomics, Ergonomics-Lighting Relations, Lighting, Lighting-Education Relations and Lighting Standards”; we have determined our strategy to be followed in the course of our research in the stages of comparison, interpretation and suggestions in the course of the measurements, by examining the work done in our country and abroad with respect to the topics of occupational health, occupational safety, materials and methods to be used in our lighting measurements and comparison of the results with standards. Lighting of classrooms, conference rooms, laboratories, workshops and seminar rooms of Mersin University Faculty of Education and Technical High School with the with regard to the lighting level of the relevant standards for he evening classes is 500 lux for the lighting level value it is seen that the entire measurement results are well below this value. Cinema Hall and Corridors with regard to the lighting level of the relevant standards for he evening classes is 100 lux, it is seen that none of the lighting measurement results made in Mersin University Education Faculty and Technical High School Cinema Hall and Corridors unfortunately came close to this value.