Görme engelli bireylerde postüral stabilite eğitimlerinin postüral stabilite ve aktivite performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of effectiveness of postural stability trainings on postural stability and activity performance on individuals with visually impaired
- Tez No: 521161
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada görme keskinliği 6/60 ve daha az olan görme engelli bireylerin postüral stabiliteleri ve aktivite performans problemleri değerlendirilerek bu parametreleri geliştirmeye yönelik postüral stabilite eğitimlerinin etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü Mesleki Rehabilitasyon Ünitesi'ne başvuran 34 görme engelli birey dahil edilmiştir. Bireylere Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Biodex Balance System (BBS) ile postüral stabilite değerlendirmesi ve yarı-yapılandırılmış görüşme yöntemi ve Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ) uygulanmıştır. Grup 1'e 12 hafta boyunca haftada iki seans, her seans yaklaşık 60 dakika olmak üzere toplamda 24 seans BBS ile postüral stabilite eğitimi ve aktiviteye dayalı postüral stabilite eğitimi uygulanırken Grup 2'ye 12 hafta boyunca haftada iki seans, her seans yaklaşık 20 dakika olmak üzere toplamda 24 seans yalnızca BBS ile postüral stabilite eğitimi verilmiştir. Eğitimler sonrasında değerlendirmeler tekrar edilmiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to evaluate postural stability and occupational participation in individuals with visually impaired who their visual acuity is worse than 6/60 and to examine the effect of postural stability trainings applied to them. The study included randomly chosen 34 individuals with visually impaired who applied to Hacettepe University Vocational Rehabilitation Center. The Socio-demographic Information Form, postural stability assessment with Biodex Balance System and Canada Occupational Performance Measurement (COPM) were applied. Occupation-based postural stability training intervention (Group 1, n=17) was performed for a total of 24 sessions for two sessions per week for 12 weeks, with approximately 60 minutes for each session. The Group 2 (n=17) was given postural stability training with BBS only for 24 sessions in total for two sessions per week for 12 weeks, each session about 20 minutes. The evaluations were repeated after the trainings and the results were compared.