A Comparison of anxiety level and self-esteem between working and nonworking mothers
Çalışan ve çalışmayan anneler arasında kaygı ve kendine güven ile ilgili bir karşılaştırma
- Tez No: 52118
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
KISA ÖZET Çalışan ve Çalışmayan Anneler Arasında Kaygı ve Kendine Güven ile İlgili Bir Karşılaştırma Elif Akdağ Göçek Bu araştırmada çalışan ve çalışmayan anneler arasında çocuklarından ayrılma kaygısı, durumluk-sürekli kaygısı ve benlik saygısı açısından fark olup olmadığı incelenmiştir. Çocukları anaokuluna giden 32 çalışan ve 32 çalışmayan anneye, Annenin Ayrılma Kaygısı Skalası, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Benlik Saygısı Envanteri ve bir Anket uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezleri sırasıyla (a) Annenin çocuktan ayrılma kaygısı çalışan ve çalışmayan annelerde farklılık gösterecektir (b) Durumluk-sürekli kaygı açısından iki grup arasında bir fark bulunmayacaktır (c) Çalışan annelerin benlik saygıları çalışmayan annelerden daha fazla olacaktır. Bulgularda, Annenin Ayrılma Kaygısı Skalasında Türk örneklemi için farklı bir alt-skala ortaya çıkmıştır, Alt-skaia2: 'Çocuğun Bakımı ile İlgili Ayrılma Kaygısı'. Çalışan ve çalışmayan anneler arasında 'çocuğun bakımı ile ilgili' ve 'iş ile ilgili' ayrılma kaygıları açısından anlamlı farklılıklar olduğu, genel ayrılma kaygısı, durumluk-sürekli kaygı ve benlik saygısı açısından anlamlı farklılıklar olmadığını bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
* ABSTRACT A Comparison of Anxiety Level and Self-Esteem Between Working and Nonworking Mothers by Elif Akdağ Göçek The aim of this study was to examine the effects of maternal employment status on maternal separation anxiety, state-trait anxiety and self-esteem of Turkish mothers. Participants were 32 full-time working and 32 nonworking mothers who had nursery school children. In the study four different instruments of measurement were used: the Maternal Separation Anxiety Scale, the State-Trait Anxiety Inventory, the Self-Esteem Inventory and a Questionnaire. It was hypothesized that: (a) there would be difference in maternal separation anxiety between working and nonworking mothers (b) there would be no difference in state-trait anxiety between the two groups and (c) working mothers would have higher self-esteem than nonworking mothers. The results showed that a different factor emerged to constitute Subscale2 of the Maternal Separation Anxiety Scale for the Turkish sample: Child-care related separation anxiety.VI There were significant differences in child-care related and employment related separation anxieties between working and non working mothers, whereas no significant differences were found in general separation anxiety, state-trait anxiety and self-esteem.