A Cross-commodity study of the Heckscher-Ohlin Model using qualitative choice models
- Tez No: 52119
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
KISA ÖZET Leontief (1953)'in ünlü Heckscher-Ohlin modeli uygulaması, modeli doğru bir şekilde yorumladığını iddia eden birçok ampirik çalışmanın ilki olmuştur. Gerçek hayattaki ticaret akımlarının karmaşıklığı, test sonuçlarının nadiren teoriyle uyumlu olmasına yol açmıştır. Bu tez çalışmasında Harkness ve Kyle (1975)'ın yolu izlenerek bir karşılaştırmalı üstünlük modeli hesaplanmaktadır. İkiden seçmeli ekonometrik modellerin kullanıldığı bu çalıcmada kilit varsayım Türkiye'deki işçi yoğunluğunun sermaye yoğunluğundan fazla olduğudur. Tezin ana bulgularından biri, işçi yoğunluğunun Türkiye'deki ticaret akımlarının belirlenmesinde diğer faktör yoğunluklarına oranla çok daha önemli bir faktör olduğudur. Tezde elde edilen bir başka sonuç da ikiden seçmeli modellerin Heckscher- Ohlin modelini test etmede regresyon yöntemine benzer bir performans gösterdiğidir. Bu modeller arasındaki tek fark, istatistiksel olarak anlamsız olan katma değer değişkeninin katsayısında görülen işaret değişikliğidir. Tezin yanıt aradığı diğer bir temel soru, ampirik çalışmalarda! çoktan seçmeli modellerin de ikiden seçmeli modeller gibi kullanılıp kullanılamayacağidır. Elde* edileö test Sonuçlan bu yöndeki bir yargıya destek vermektedir çünkü modelin açıklamb başarısı göreceli olarak artmaktadir. Katma değer değişkeni anlamsızı iolmaya devam etmekle birlikte, ikiden seçmeli modellerde ortaya çıkan eksi katsayı i işareti, çoktan seçmeli modellerde tersine dönmektedir. i' iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The well-known application of the Heckscher-Ohlin model by Leontief (1953) has been followed by many others that attempt to lay the theoretical grounds for a. correct interpretation of the model such that the model; can be testecj empirically. Given the irregularities in trade patterns in real life, the test results from these applications have seldom agreed with the predictions of the theory which are purely derived from factor-proportions and factor-intensities. Along the lines of Harkness and Kyle (1975), this study applies the binary choice models to estimate a model of comparative advantage for Turkey. In this cross-commodity study, the key assumption, which appears to be a quite safe one, is that Turkey is abundant in unskilled labor compared to physical and human capital. The principal conclusion is that labor intensity plays the major role in determining trade patterns in Turkey compared with physical and human capital intensity.. It is also observed that the binary choice models which specify the trade variable as the direction of net trade bring about results that are sinjüV to those of regular multiple regression analysis except for the sign change of-the insignificarit valueadded variable which suggests capital scarcity in Turkey. i < Çj \ Another question addressed is whether the specification of the dichotomous trade variable can be modified to allow for three categories of goods, ^depending on their sizes of net trade. The empirical findings from the sample regarding this point in question are supportive of the trichotomous specification since the goodness of fit of the model is seen to improve while the sign of the coefficient on the insignificant value added variable is reversed back in the multiple choice models. ^Excluding the middle category of goods in the trichotomous specification also t improves the goodness of fit of the model compared to the already mentioned binary specification. ui