Türkiye'ye Amerikan Askeri Yardım Kurulu (JAMMAT) ve Türkiye'deki faaliyetleri
The Joint American Military Mission for Aid to Turkey (JAMMAT) and its activities in Turkey
  1. Tez No: 521200
  2. Yazar: BARIŞ CELEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
II. Dünya Savaşı sonrası Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkiler yeni bir sürece girmiştir. 1947'den itibaren yapılmaya başlanan askeri yardımlarla birlikte askeri ilişkiler de bu süreçteki en dikkat çekici başlıklardan birini oluşturmuştur. Yeni girilen süreci yönetmek adına ABD tarafından oluşturulmuş olan Türkiye'ye Amerikan Askeri Yardım Kurulu da askeri ilişkilerin evrilmesinde ön plana çıkmıştır. Bu çalışma 1947-1958 yılları arasında JAMMAT'ın Türkiye'de yürütmüş olduğu faaliyetleri ele alıp Türk ordusunun eğitim, ulaşım ve silah envanteri açısından uğramış olduğu dönüşümü ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
After the World War II the relations between Turkey and USA entered a new phase. Military relations between the two countries that reorganized with the military aid programs since 1947 is one of the most remarkable topics in that phase. The Joint American Military Mission for Aid to Turkey (JAMMAT) which began operation in Turkey in late 1947 came into prominence in evolution of the military relations. This study explores transformation in Turkish army in terms of education, transportation and weapon inventory by dealing with JAMMAT's activities that carried out in Turkey between the years of 1947-1958.