The AKP hegemony and the Gezi protests: Between resistance and dissidence
AKP hegemonyası ve Gezi protestoları: Direniş ve muhalefet arasında
- Tez No: 521232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezde Gezi protestoları ve Gezi'nin AKP hegemonyası ve onun neoliberal politikaları karşısında nasıl konumlandığı incelenmiştir. Bu amaçla, hegemonya kavramı Gramsci ve Post-Marksizm hattında ele alınmıştır; çünkü bu iki yaklaşım, toplumsal hareketleri ve kitlesel eylemleri hegemonya mücadeleler kapsamında incelemektedir. Bu çalışmada Post-Marksist yaklaşım toplumsal hareketlerin bileşenlerini ve mücadele biçimlerini açıklamadaki kısıtlılıkları üzerinden eleştirilmiştir. Bunun yanında, bu tezde kapitalizmin ve toplumsal hareketlerin özellikle 1970'lerdeki kapitalist kriz sonrasındaki dönüşümü de sorunsallaştırılmıştır. Bu anlamda, yeni toplumsal hareketler literatürüyle birlikte güncel toplumsal hareketler de incelenmiştir. Bu çalışmada 2013'teki Gezi protestolarının Gramsci'nin 'hegemonya' kavramı bağlamında, doğrudan AKP hegemonyasıyla ilişkili olduğu savunulmuştur. Bu amaçla, 'neoliberalizm' kavramı metalaşma, emeğin esnekleşmesi, mekânın ve sosyal politikaların özelleşmesi, yoksulluğun depolitikleştirilmesi ve neoliberal popülizm bağlamında değerlendirilmiştir. Son olarak, tezde Gezi ayaklanmasını bileşenleri, protesto biçimleri ve sonuçları tartışılmıştır. Bu bağlamda, bu tez esas olarak AKP hegemonyası ve Gezi protestoları arasındaki ilişkiyi anlamayı ve protestoların AKP hegemonyasını ne şekilde etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I examine the Gezi uprising and the way in which it positions itself vis-a vis the AKP hegemony and its neoliberal policies. For this purpose, I trace the concept of hegemony in a Gramscian and post-Marxist sense since these approaches evaluate social movements and civic actions with respect to the hegemonic struggle. I criticize post-Marxist perspectives for their limitations in describing the components of social movements and the forms of struggle. I also problematize the transformation of capitalism and social movements especially after the capitalist crisis of the 1970's. In this sense, I examine the literature on new social movements and contemporary social movements from a class perspective. I argue that the Gezi protests of 2013 were directly related to the AKP hegemony within the framework of Gramscian 'hegemony'. For this purpose, I explore the notion of 'neoliberalism' with reference to the processes of commodification, flexibilization of labor, privatization of land and social policies that were directly related to the depoliticisation of poverty and the concept of neoliberal populism. Lastly, I problematize the Gezi uprising by exploring its components, forms of protest and outcomes. All in all, this thesis mainly aims to understand the relationship between the AKP hegemony and the Gezi protests and problematizes the ways in which the protests were able to influence the AKP hegemony.