Rusya-Türkiye göç sistemi: İstanbul'da karma evlilikler ve ulusaşırı pratikler
Russia-Turkey migration system: Mixed marriages and transnational practices in Istanbul
  1. Tez No: 521233
  2. Yazar: AYLA DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL MURAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Dünya genelinde karma evliliklerde ve evlilik göçlerinde büyük bir artış vardır. Bu eğilim Türkiye'de de görülmektedir. Türkiye'ye evlilik göçüyle gelenler içinde Rus kadınlar ilk sıralardadır. Bununla birlikte Rus-Türk karma evliliklerinin ve buna bağlı göçlerin nasıl gerçekleştiği ve evlilik göçmenlerinin Rusya-Türkiye göç sistemine nasıl katkı sağladıkları bilinmemektedir. Bu çalışma, ilgili konudaki eksikliği gidermeye katkı sağlamak amacıyla, Rus göçmenlerin Türkiye'deki ilk varış yeri olan İstanbul'da yapılmıştır. Çalışmada feminist yaklaşım, ulusaşırılaşma ve göç sistemleri yaklaşımları kullanılmıştır. Göçmen kadınlarla ve onların yakın çevresindeki kişilerle görüşmeler gerçekleştirilmiş ve onların sıklıkla kullandıkları mekânlarda periyodik gözlemler yapılmıştır. Bu çalışma, ilk olarak karma evliliklerin kimler tarafından ve nasıl gerçekleştiğine odaklanmakta ve evlilik göçü sürecinin temel dinamiklerini ortaya koymaktadır. İkinci olarak ise ulusaşırı ağlar, pratikler ve kurumlar yoluyla Rus kadınların iki ülke arasındaki göç sistemine katkılarını tartışmaktadır. Bunu yaparken de bir örnek olay olarak Rusya-Türkiye arasında 2015 yılında meydana gelen uçak düşürme krizini ele almaktadır. Çalışma kapsamında Rus kadınların iki ülke arasındaki göç sisteminin asli unsurları oldukları, zamanla kendi alt sistemlerini yarattıkları, bu sayede göçü ve ilişkilerin devamını sağladıkları görülmüştür. Ayrıca bu hareketin yeni bir evlilik ve göç kültürü yaratmasından dolayı, evliliklerin ve bunların sonuçlarının uzun sürede toplumları dönüştürmeye devam edeceği de anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mixed marriages are increasing around the world and this trend is also seen in Turkey. Russian women are placed near the top among those who migrate to Turkey through marriage. However, this marriage and migration pattern is not well known. For this reason, this study was carried out in Istanbul where was the first destination in Turkey for Russian women after the collapse of Soviet Union. This study was prepared using feminist, transnational and migration systems approaches. First of all, this study discusses the basic dynamics of mixed marriage and marriage migration process. Secondly, through transnational networks, practices and institutions, this study discusses the contribution of Russian women in developing the migration system between Russia and Turkey. This contribution is exemplified by the crisis between the two countries in 2015. Within the scope of the study, it was seen that Russian women are the main elements of the migration system between the two countries, and over time they have created their own sub-systems. Russian women provide the continuity of the migration. It is also understood that marriages and their consequences will continue to transform societies for a long time, because this movement has created a new marriage and migration culture.