Çelik tel örgü aramid takviyeli kompozit tabaka üretimi ve balistik performansının incelenmesi
Steel wire mesh aramid reinforced composite laminate production and insvestigation of ballistic performance
- Tez No: 521245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, zırhlı araçlarda patlama ve balistik saldırılar sonucunda araç içinde meydana gelen parçaçık saçılmalarını azaltmaya ve tutmaya yönelik olarak kullanılabilecek çelik tel örgü takviyeli ve takviyesiz aramid kompozit tabakalar üretilmiş ve balistik performansları deneysel olarak incelenmiştir. Vakum infüzyon yöntemiyle başarıyla gerçekleştirilen tabaka üretimlerinde balistik özellikleri ile ön plana çıkan Twaron T750 aramid kumaşı kullanılmıştır. Çelik tel örgü takviyesi olarak ise mesh tipi ve tel çapları farklı olan iki farklı tipte AISI 304 kalite tel örgü kullanılmıştır. Testler, balistik test laboratuvar ortamında MIL-STD-662F V50 ve STANAG 2920 standartlarında yapılmıştır. Testlerde, öncelikle tel örgü içermeyen numunenin, ardından tel örgü içeren 3 farklı numunenin V50 balistik hız limitleri bulunarak enerji sönümleme kapasiteleri hesaplanmıştır. Sonuçta çelik tel örgü takviyesi içermeyen numune 1'in enerji sönümleme kapasitesi, üretilen tabaka bazında 107,01 j, alansal yoğunluğa göre ise 16,59 jm2/kg olarak bulunmuştur. Tabaka bazında 168,89 j ile en iyi ikinci balistik dayanıma sahip olduğunu gösteren numune 2, aynı zamanda alansal yoğunluğa göre de 18,65 jm2/kg ile en iyi balistik performansı sergilemiştir. Tabaka bazında 180,11 j ile en iyi balistik dayanıma sahip olan numune 3 ise alansal yoğunluğuna göre 15,78 jm2/kg ile en kötü performansı göstermiştir. Numune 4 ise numune 2'ye yakın özellikler göstermiştir. Böylece çelik tel örgü takviyesinin balistik dayanım özelliklerine etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, steel wire mesh reinforced and unreinforced aramid composite laminates producted which could be used to reduce and prevent spall effects in the vehicle as a result of explosions and ballistic attacks on armored vehicles. And the ballistic performances of the laminates investigated experimentally. Composite laminates produced by vacuum infussion succesfully. Twaron T750 ballistic aramid fabric used in the laminate production and two types of AISI 304 wire mesh with different mesh type and wire diameters used as steel wire mesh reinforcement. The tests carried out in the ballistic test laboratory environment on the MIL-STD-662F V50 and STANAG 2920 standards. In the tests, firstly energy absorption capacities calculated by finding the V50 ballistic speed limits of the sample without wire mesh, followed the 3 different samples with wire reinforced. As a result, the energy absorption capacity of the steel wire unreinforced sample 1 found to be 107,01 j on the laminate basis and 16,59 jm2/kg on the area density basis. The sample 2, which showed the best second ballistic resistance with 168,89 j on the laminate basis, also showed the best ballistic performance with 18,65 jm2/kg according to the area density basis. The sample 3 with the best ballistic resistance with 180,11 j on the laminate basis showed the worst performance with 15,78 jm2/kg according to the area density basis. Sample 4 showed properties close to sample 2. Thus, effects on the ballistic resistance properties of the steel wire mesh reinforcement have been demonstrated.