Kurdish issue and Turkey's relations with Iraq and Syria: 1991-2016
Kürt sorunu ve Türkiye'nin Irak ve Suriye ile ilişkileri: 1991-2016
  1. Tez No: 521298
  2. Yazar: ALPER AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, Kürt meselesinin ve PKK terörizminin 1991 – 2016 yılları arasında Türkiye'nin Irak ve Suriye ile olan ilişkileri üzerindeki etkisini incelemektedir. Türkiye'nin Irak ve Suriye ile olan ilişkilerinde işbirliği ve çatışma dönemlerini ortaya koymak için 1991'deki Körfez Savaşı, 2003'deki Irak Savaşı ve Arap Ayaklanmaları bölgesel dinamikler olarak ele alınmıştır. Ayrıca, Kürt Bölgesel Yönetimi'nin ve Irak ve Suriye'deki bazı önemli Kürt yapılarının etkisi Türkiye'nin Kürt meselesi ve PKK ile ilgili güvenlik endişeleri açısından analiz edilmiştir. Bu bağlamda, bu tez, Türkiye ile bu iki devlet arasındaki işbirliği ve yakınlaşma dönemlerine rağmen, bölgesel dinamiklerin, devam eden güvenlik tehditlerinin ve Türkiye'nin güvenlik anlayışının, Türkiye'nin Irak ve Suriye ile ilişkilerinde Kürt meselesinin ve PKK'nın belirleyici rolünü devam ettirdiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of Kurdish issue and PKK terrorism on Turkey's relations with Iraq and Syria in the years between 1991 and 2016. Gulf War in 1991, Iraq War in 2003 and Arab Uprisings were taken as regional dynamics to present cooperation and conflict terms in Turkey's relations with Iraq and Syria. Furthermore, the impact of Kurdish Regional Government and some significant Kurdish entities in Iraq and Syria were analyzed in terms of Turkey's security concerns related to Kurdish issue and PKK. In this context, this thesis argues that regional dynamics, ongoing security threats and Turkey's security understanding have continued determinant role of Kurdish issue and PKK in Turkey's relations with Iraq and Syria in spite of cooperation and rapprochement periods between Turkey and these two states.