Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan taşeron işçilerin sürekli işçi kadrolarına geçiş sürecinin kalite standartlarına göre araştırılması
Investigation of the transition period of subcontracted workers working in Dokuz Eylül University Hospital according to quality standards
  1. Tez No: 521386
  2. Yazar: EDA KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONAY İNCEBOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan taşeron işçilerin sürekli işçi kadrolarına geçiş sürecinin SKS-5 R-1 setindeki sağlıklı çalışma yaşam hedefi olan tüm bölümlerce kalite standartlarına göre analizinin yapılmasıdır. Taşeron işçi kadrosundan sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlara; sağlıkta kalite standartlarına göre kurumsal yapı, kalite yönetimi, risk yönetimi, güvenlik raporlama sistemi, acil durum ve afet yönetimi, eğitim yönetimi, enfeksiyonların önlenmesi, radyasyon güvenliği ve atık yönetimi bölümleri ele alınarak sorulacak sorularla; çalışanların taşeron kadro dönemindeki memnuniyetleri, geçiş sürecinde yaşadıkları olgular ve geçişten sonraki süreçte beklentileri ölçülecektir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini; Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan taşeron işçilerden sürekli işçi kadrolarına geçen destek hizmeti, güvenlik hizmeti, teknik hizmetler ve veri giriş hizmeti kadrolarında çalışanlar oluşturmuştur. Çalışmada veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Veri analizi SPSS 22.00 programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler; bağımsız t testi ve anova istatistiksel analiz yöntemi ile veri değerlendirmeleri ve yorumları yapılmıştır. Analizlerde iki yönlü p değeri kullanılmıştır. P değeri 0,05 in altında olduğunda istatiksel açıdan anlamlı sayılmıştır. Bulgular: Elde edilen verilere göre; kadro değişikliğindeki memnuniyet düzeyi, devletin kadrosuna geçiş ile işe karşı duyulan güven, sahip oldukları haklar ve durumlar için çalışanlar olumlu, sürekli işçi kadrosuna geçiş şartlarından biri olan açılan davalardan feragat ettirilme zorunluluğu için olumsuz değerlendirme de bulunmuşlardır. Çalışanlar; taşeron firma kadrosundaki mesleki yetenekleri ve çalışma iş gücü kapasiteleri ile ilgili olumlu ifadeler kullanmışlar, sürekli işçi kadrosuna geçtikten sonra mesleki tanımlarının yeteneklerine uygun olduğunu, fakat çalışma iş gücü kapasitelerini aştıklarını bildirmişlerdir. İş sağlığı ve çalışan güvenliği ile ilgili; taşeron firma kadrosunda meslek hastalığı ve fiziksel sağlık sorunlarının dikkate alınmadığı aynı zamanda sağlık taramalarının düzensiz olduğu ve çalışan güvenliği ile ilgili teknik alt yapı konusunda yetersiz kalındığı ifade edilmişken, sürekli işçi kadrosunda meslek hastalığına yönelik bir görevlendirme sağlanması ve sağlık taramalarının düzenli olması yönünde beklentinin yüksek, aksine fiziksel sağlık koşullarının dikkate alınması ve iş sağlığı ve çalışan güvenliğine yönelik hastanenin düzeltici ve önleyici çalışmalarının yeterliliği için olumsuz değerlendirmede bulunmuşlardır. Çalışanlar taşeron kadroda iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldıklarını ifade etmiş, sürekli işçi kadrosunda da iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almaya devam etmenin beklentisinde olduklarını söylemişlerdir. Kadro değişikliğinden sonra birim oryantasyon eğitimlerini aldıklarını ifade etmişlerdir. Çalışanlar her iki kadro içinde çalışana teşvik sistemi, yönetici ve iş arkadaşları ile olan barış; iş motivasyonunu arttırdığı yönde olumlu değerlendirmede bulunurken sorun ve önerilerini idarecilerle paylaşabilme konusunda olumsuz değerlendirmede bulunmuşlardır. Sonuç: Taşeron kadrodan sürekli işçi statüsüne geçen çalışanların zamanla oturacak sistemde çalışma koşulları ve ihtiyaçları onların beklentileri doğrultusunda oluşturulur ve iyileştirilirse daha sağlıklı, daha mutlu bir çalışma ortamı yaratılacağı sonucuna varılmıştır, Çalışan memnuniyeti de sunulan hizmete yansıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this research, according to the set of SKS-5 R-1 quality standards, analysing the transition period of the employees who are working under subcontractor in Dokuz Eylul University hospital, to sustained personnel cadre. According to quality standards in health organizations, the employees who passed from subcontracted personnel cadre to sustained personnel cadre, will be tested by asking some specific questions. While asking these questions, the subjects those corporate structure, quality management, risk management, security reporting system, emergency cases, disaster management, education management, avoiding infections, radiation secure and waste management, are to be considered and handled thus, their pleasures and experiments will be able to evaluate on the period of subcontracted cadre. In addition, after the transition period, the expectancy of employees will be able to survey. Method: Samples of this research are collected via the employees who passed subcontracted cadre to sustained cadre in Dokuz Eylul University hospital departments of support service, security service, technical service and data service. In this investigation, the survey method had been used as the data collector. And the SPSS 22.00 software had been used for analysing the collected data's. Descriptive statics; Comments and data assessments were made with independent p test and the method of statistical anova analyse. Bilateral p value was used for all the analyse and if p value is less than 0.05, analyse was accepted significant in terms of statically. Results: According to results obtained, employees informed us positive about their pleasure because of transition to sustained cadre. In addition, employees have confidence in state as a result of working in sustained personnel cader. And so, employees are pleased to privileges and status. To become in sustained personnel cadre, the negative sides are the deals those have to be renounced by the employees. The employees refer positive expressions about the workforce and vocational aptitude in subcontracted firm cadre. In sustained personnel cadre, the employees also refer positive expressions due to vocational definition but as the workforce side is referred negative and moreover the employees refer to have more expectations about this negative side. Corresponding with health and safety of employees are not to be considered sensitively by subcontractor regarding the physical health problems and occupational illness of theirs. At that point, the periodic health examinations are not being scanned regularly. According to employees' expressions, technical infrastructure is remained incapable for employee safety. The employees who are in sustained personnel cadre suggested us an assignment regarding occupational illness. Furthermore, expectancies of the employees, the periodic health examinations should be scanned more regularly or routinely than nowadays. On the other hand, workings those oriented to employee's safety and the things to consider about the physical health conditions of the employees are assessed as inadequate by the employees. In subcontractor cadre, the expressions are positive corresponding with the education about occupational health and safety management. Deal with providing an incentive, the employees who work for both sustained and subcontracted personnel cadre, refer to positive expressions regarding motivations among the colleagues and directors of theirs. But the some expressions are negative because of the problems and suggestions those are not able to be shared with their directors. Conclusion: In progress of time, if working conditions and requirements of the employees who transited from subcontracted staff cadre to sustain personnel cadre, are being constituted and enhanced in accordance with expectancy of theirs, the more healthy and happier working conditions would be created as a result of the employees pleasures.