Sağlık işletmelerinde personelin motivasyonunu etkileyen faktörler: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde örnek bir uygulama
The factors that affect the motivation of personnel in medical institutions : A sample application in Dokuz Eylül University Hospital
  1. Tez No: 227066
  2. Yazar: MEHMET SOYKENAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüz de sağlık hizmetlerinin yönetiminde tahmin edilemeyen bir profesyonelleşme gerçekleşmektedir. Görev yaptığı işletme ile bütünleşmiş, görev ve sorumluluklarının bilincinde ve yaptığı işe tam anlamıyla motive olmuş personelin, emek-yoğun teknolojiye sahip olan bu kurumların performans ve verimini artıracağı yöneticiler tarafından bilinmektedir.Karmaşık bir örgüt yapısı olan hastane ve sağlık kurumları farklı nitelik ve birikimi olan personelden oluştuğundan, personeli motive eden faktörler de kişilere göre değişebilmektedir. Bu araştırma ile sağlık işletmelerinde çalışan sağlık personelinin motivasyonunu etkileyen faktörler ile iş ortamında hangi motivasyon faktörünün daha etkili olduğunu bulmak amaçlanmıştır.Bu tez çalışmasında ana başlıklar ile motivasyon, güdü ve güdü çeşitleri, motivasyon teorileri ve motivasyonu artırmaya yönelik araçlar, sağlık işletmelerinde motivasyonun personel verimliliği üzerine etkileri, personel ve personel motivasyonunun sağlık kurumlarındaki önemi, sağlık işletmelerinde personeli motive eden faktörler, sağlık işletmelerinde personelin motivasyonuna etki eden faktörlere ilişkin Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan 191 sağlık personeli ile yapılan alan çalışması ve araştırma sonuçları, sonuca yönelik öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
An unpredictable level of professionalism has been taking place in medical services management today. The managers of those institutions with the intense work tecnology do know that the medical personnel who integrate themselves with their institution by being aware of their responsibilities and fully motivated intensify their work performance and efficiency.As hospitals and medical institutions have a complex organization and the staff with varying qualities and background, the motivation factors differ from person to person ,too.The primary objective of this study is to find out the factors affecting the motivation of the medical personnel and determine what motivation factor is more effective than others at the workplace.The study includes motivation, impetus, and their types ,theories of motivation,instruments intensifying motivation,effects of motivation on medical personnel?s efficiency,importance of motivation in medical institutions, motivation factors,and also factors affecting motivation have been studied in relation to the field study including 191 medical personnel of the Medical Faculty Hospital of Dokuz Eylül University ,yielding research results and some related proposals.