Extraction of pectin from sugar beet pulp by high hydrostatic pressure and investigation of extraction efficiency and extract characteristics
Yüksek hidrostatik basınç ile şeker pancarı posasında pektin elde edilmesi ve özütleme verimi ile özütlenen pektin özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 612269
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİ ALPAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Gıda endüstrisi, gıda işleme süreçleri sonucunda büyük miktarda gıda atığı üretmektedir. Fonksiyonel besin öğeleri içerebilen bu gıda atıklarının değerlendirilme potansiyelleri yüksektir. Gıda atıklarından fonksiyonel bileşenlerin elde edilmesinde kullanılan teknikler, atık değerlendirme olarak adlandırılmaktadır. Gıda endüstrisinin en önemli atıklarından biri, şeker üretim süreçlerinin atığı olan şeker pancarı posasıdır. Bu çalışmada, konvansiyonel özütleme ve yüksek hidrostatik basınç (YHB) destekli özütleme yöntemleri kullanılarak şeker pancarı posasından pektin özütlenmiştir. YHB, pektinin hücre duvarından ayrılmasını ve özütleme verimine katkıda bulunma derecesini kolaylaştırmak için özütleme işleminden önce kullanılmıştır. Numunelerde farklı basınç (250, 350, 450 MPa) 40°C sıcaklıkta 5 dakika süre ile, iki farklı özütleme sıcaklığı (80°C, 90°C) ve üç farklı özütleme süresi (3, 4, 5 h) kombinasyonları test edilmiştir. Ayrıca, YHB destekli özütleme sonuçları, konvansiyonel özütleme yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Özütleme verimi, özütlenen pektinlerin esterleşme dereceleri (DE), galakturonik asit içerikleri (Gal-A), pektin çözeltilerinin reolojik özellikleri ve su tutma kapasiteleri incelenmiştir. Elde edilen pektinlerin yapısal özellikleri, FTIR Spektroskopisi ile incelenmiştir. Ek olarak, su tutma kapasitesi, zaman alanlı NMR Relaksometresi kullanılarak ölçümlenmiştir. Konvansiyonel özütlemede % 6.43 ± 0.07 olan veriminin, YHB destekli özütlemede % 12.23 ± 0.13 bulunarak neredeyse iki katına çıkmıştır. YHB destekli özütleme ile elde edilen pektin örneklerinin, uzayan özütleme sürelerinde esterleşme derecelerinde artış görülmüştür fakat tüm DE sonuçlarının % 32-38 aralığında olması, esterleşme derecesindeki düşüşün viskoziteye yansıyamayacak kadar düşük olduğunu göstermiştir. Viskozitelerdeki fark, pektin örneklerinin çoğunluğunda önemsiz derecededir (p>0.05). Artan basınç ile Gal-A içeriğinde düşüş bulunmuştur; fakat bu düşüşe rağmen Gal-A içeriği FAO tarafından belirlenen %60-65 limitinin altına düşmemiştir. Su tutma kapasitesi, YHB destekli yöntemde kullanılan basıncın dengelenmesi ile konvansiyonel özütlemede kullanılan aynı sıcaklık-süre kombinasyonları kullanılarak elde edilen verilerle benzerlik göstermektedir (p>0.05). Sonuçlar, YHB destekli özütlemenin, özütleme verimi üzerinde oldukça etkili olduğunu, bu yöntemle elde edilen pektinlerin yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin modifiye edilebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Food industry produces huge amount of food waste after food processing. The food wastes could include significant amount of functional ingredients that have valorization potential. The techniques utilized to obtain functional compounds from food wastes are named as valorization. One of the important wastes of food industry is sugar beet pulp which is the waste of sugar processing. Utilizing this pulp for various applications has been very common recently. In this study, sugar beet pulp pectin was extracted using conventional extraction and high hydrostatic pressure (HHP) assisted extraction. HHP was applied prior to extraction to ease detachment of pectin from cell wall. Different pressures (250, 350, 450 MPa) at 40°C for 5 min, two different extraction temperature (80°C, 90°C) and three different time (3, 4, 5 h) combinations were applied. Moreover, conventional extraction (CE) was compared with the results of HHP assisted extraction. Extraction yield, degree of esterification (DE), galacturonic acid content (Gal-A), rheological properties and water holding capacity (WHC) of pectin solutions were investigated. Obtained pectin was also investigated with FTIR Spectroscopy for structural elucidation. In addition, water holding capacity experiments were conducted by using Time Domain NMR Relaxometry. Extraction yield was almost doubled at HHP assisted extraction as 12.23±0.13% regarding 6.43±0.07% CE yield. HHP assisted extraction showed increasing DE values at prolonged extraction times but overall change was between 32-38% which was low enough to not reflect in viscosities of extracted pectin solutions. Change in viscosities were mostly insignificant (p>0.05). Gal-A decreased with increasing pressure, but it was still in safe limit regarding 60-65% Gal-A requirement of FAO. WHC was held insignificantly changed (p>0.05) at HHP assisted extraction by adjusting pressure considering the same temperature-time of CE. The results suggest that HHP assisted extraction is highly effective on increasing yield and modifying structural and functional properties of extracted pectin.