Differences in learning performance and related behaviors across three honey bee subspecies from Turkey
Türkiye'deki üç bal arısı alt türü arasında öğrenme başarısı ve ilişkili davranış farkları
  1. Tez No: 521483
  2. Yazar: BABÜR ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOMEL, PROF. DR. TUĞRUL GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada bal arısının (Apis mellifera L.) Türkiye'de bulunan 3 alttürü: Trakya arısı (A. m. carnica), Suriye arısı (A. m. syriaca) ve Kafkas arısı (A. m. caucasica) incelenmiştir. Bu alttürler Türkiye'nin birbirine uzak bölgelerinde bulunurlar ve birbirlerinden genetik ve morfolojik özellikler bakımından belirgin olarak farklılaşmışlardır. Yapılan çalışmalar tarlacılık ve savunma davranışı ile de birbirlerinden farklılaştıklarını göstermiştir. Bilimsel literatürde bal arısı türleri veya alttürleri arasındaki davranışsal farklar ve davranışla öğrenme arasında ilişki olduğunu gösteren pek çok çalışma da bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında, Trakya arısı, Suriye arısı ve Kafkas arısı alttürleri arasında öğrenme bakımından da farklılık olabileceği hipotezini ortaya koymaktayız. Bu hipotezimizi test etmek içinse iki farklı ayrıştırmalı öğrenme analizi deneyi kullanılmıştır. Elektrik Şoku Kaçınım koşullanması deneyi kaçınma koşullanması ile renk öğrenimi ilişkisini kullanırken, Proboskis Uzatma Tepkisi deneyi ise koku öğrenimi ile besin koşullanması ilişkisini kullanmaktadır. Bu analizlerden elde edilen sonuçları desteklemek içinse arıların günlük lokomotor aktivitelerini takip edilmiş ve aynı zamanda açlığa dayanıklılık deneyi uygulanmıştır. Çalışmamız sonucunda Kafkas arısının, Suriye ve Trakya arılarına göre Elektrik Şoku Kaçınım koşullanması deneyinde daha yüksek bir ayrıştırmalı öğrenme performansına sahip olduğu; Suriye arısının ise diğer iki alttüre göre Proboskis Uzatma Tepkisi koşullanması deneyinde daha düşük bir ayrıştırma yetisine sahip olduğu belirlenmiştir. Genel olarak, bu üç alttür arasında öğrenme başarısı bakımından belirgin olarak saptadığımız farklılığın, alttürlerin yaşadıkları habitatlar ve tarlacılık davranışlarıyla ilişkisinin bulunması olasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we studied learning performance in 3 subspecies of honey bee (Apis mellifera L.), Carniolan honey bee (A. m. carnica), Syrian honey bee (A. m. syriaca), and Caucasian honey bee (A. m. caucasica). These subspecies are found in remote corners of Turkey and apparently morphologically and genetically diverged from each other. Previous studies have illustrated differences in foraging and defense behavior across these subspecies. Also, numerous examples of behavioral differences across species or subspecies of honey bees, as well as relationships between behavior and learning are found in the scientific literature. Thus, we hypothesize that differences in learning performance may also be found between Syrian, Carniolan, and Caucasian honey bees. To investigate this, we used two discriminant learning assays. One is the Electric Shock Avoidance (ESA) conditioning assay, which uses aversive conditioning with color learning. The other is called the Proboscis Extension Response (PER) conditioning assay and uses appetitive conditioning with odor learning. In addition, to support our results, we monitored daily locomotor activities of honey bees and conducted a starvation study. The results of ESA conditioning assay suggested that the Caucasian honey bee may have higher discriminant learning performance than the Syrian honey bee and the Carniolan honey bee. Meanwhile, the Syrian honey bee may have impairment in discrimination according to the results of the PER conditioning assay. Overall, these three subspecies appear to have significant differences in learning performance, which we argue may be linked with their natural habitats and foraging behavior.