Kayısı yetiştiriciliğinde farklı toprak işleme sistemlerinin toprak ve meyve özelliklerine etkisi
The effect of different soil tillage systems on soil and fruit characteristics in apricot growing
- Tez No: 521484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, Malatya ilinde kayısı tarımında farklı toprak işleme sistemlerinin; toprak özellikleri, sulama sayısı ve miktarı, yabancı ot yoğunluğu, meyve verimi, meyve kalite özellikleri ve maliyet analizi yönünden etkilerini belirlemektir. Çalışma, ilkbahar döneminde azaltılmış toprak işleme uygulaması (A), ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde azaltılmış toprak işleme uygulaması (B), toprak işlemesiz yöntem (C), toprak işlemesiz ağaç talaşı malçlama yöntemi (D), toprak işlemesiz bitki sap-saman malçlama yöntemi (E) ve kontrol (F) konularından oluşturulmuştur. Çalışmanın yürütüldüğü konulara ait toprağın penetrasyon direnci, toprak nemi, hacimsel kütle, organik madde ve besin maddesi içerikleri ölçülürken, bitkide meyve verimi ve pomolojik analizler (meyvede en-boy-yükseklik, ağırlık, sertlik, asitlik, pH suda çözülen kuru madde miktarı ve) yapılmıştır. Ayrıca uygulanan sulama sayısı ve miktarı çalışma boyunca dikkate alınmıştır. Bunların yanı sıra yabancı ot yoğunluğu ve maliyet analizi de çalışma kapsamında gerçekleştirilmiştir. Sonuçta, artan toprak derinliğine göre toprağın penetrasyon direncinin arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, en düşük penetrasyon direncine 0-15 cm toprak derinliğinde 0.89 MPa ile C uygulamasında, en yüksek penetrasyon direnç değerine ise aynı toprak derinliğinde 1.89 MPa ile D uygulamasında elde edilmiştir. En yüksek hacim ağırlığı değeri (1.67 g/cm3) 15-30 cm toprak derinliğinde toprak işlemesiz yöntem (C) uygulamasında elde edilirken ortalama nem içeriği değerleri %16.98 – %18.34 arasında değişmiştir. Pomolojik analizlerde meyve ağırlığı yönünden en yüksek meyve ağırlığı 37.10 g ile azaltılmış toprak işleme uygulamasından (B) elde edilmiştir. Her iki farklı toprak işlemesiz malçlama uygulamalarında (D ve E) ise bir sezonda toplam 3323 L/yıl su tasarrufu sağlanmıştır. Çalışma yabancı ot yoğunluğu açısından incelendiğinde, en yüksek yabancı ot yoğunluğu % 94.02 ile kontrol konusunda elde edilirken, en düşük yabancı ot yoğunluğu (% 49.31) toprak işlemesiz (C) herbisit uygulaması yapılan konuda elde edilmiştir. Çalışmada uygulanan tüm yöntemler maliyet analizi açısından karşılaştırıldığında, en yüksek maliyet değerine (45 TL/ağaç) kontrol (F) uygulamasında ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of different soil tillage systems in apricot growing in Malatya province of Turkey on soil characteristics, number and amount of irrigation, weed intensity, fruit yield, fruit quality and cost analysis. The study has been conducted in the manner of application of reduced soil tillage in Spring season (A), application of reduced soil tillage in Spring and Autumn season (B), non-tillage method (C), sawdust mulching method with non-tillage (D), Straw mulching with non-tillage (E) and control (F). Fruit yield and pomological analyses (fruit diameter-length and height, weight, firmness, titratable acid, pH and brix) have been made while measuring the penetration resistance, soil humidity, bulk density, organic substance content and nutrient content of the subject matter soil of the study. In addition, number and amount of irrigation have been taken into consideration throughout the study. The study has also included analysis of the weed intensity as well as cost analysis. As a result, it was detected that the penetration resistance of the soil increased in parallel with the increasing depth of the soil. In addition, the lowest penetration resistance was obtained in D application with 1.89 MPa at a soil depth of 0-15 cm; and the highest penetration resistance was obtained in C application with 0.89 MPa at the same soil depth. While the highest bulk density (1.67 g/cm3) was obtained in non-tillage method (C) application at a soil depth of 15-30 cm, the average humidity content values varied between 16.98% and 8.34 %. During the pomological analyses, the highest fruit weight was obtained in reduced soil tillage application (B) with 37.10 g in terms of the both non-tillage mulching application (D and E), 3323 L/year water in total was saved in one season. Looking at the study in terms of weed intensity, the highest weed intensity was detected in control application with 94.02% and the lowest weed density was obtained in non-tillage (C) application accompanied with herbicide application with 49.31%. Comparing all the methods applied in the study in terms of cost analysis, the highest cost value was obtained in control (F) application with 45 TL/tree.