'Compliance' kavramı ve borsaya kayıtlı şirketlerde uygulaması
'Compliance' in corporate law and compliance practices of listed companies
- Tez No: 521498
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR YONGALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Tüzel kişi olarak şirketlerin hukuka uyma yükümlülükleri bulunmaktadır. Compliance şirketin, organlarının ve tüm şirket çalışanlarının hukuk kurallarına uygun hareket etmesinin sağlanması için alınması gereken tüm önlemleri ifade etmektedir. Compliance ile şirketlerin hukuka aykırı faaliyet göstermelerinin önlenmesi, hukuka aykırılıkların ortaya çıkarılması ve ortadan kaldırılması ile hukuka uygunluğun şirket düzeyinde güvence altına alınması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda sırasıyla“Compliance nedir?”,“Anonim şirketlerde Compliance yükümlülüğü var mıdır?”,“Borsaya kayıtlı şirketlerde Compliance uygulaması nasıldır ve nasıl olmalıdır?”ve“Yönetim kurulunun Compliance nedeniyle sorumluluğu var mıdır?”soruları yanıtlanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a legal entity, corporations have to obey the law and regulations. Compliance is all measures taken to ensure adherence to laws by the corporation, its organs and all its employees. Compliance aims at preventing, detecting and eliminating corporate misconduct as well as assuring compliance with the applicable provisions of law at corporation level. In this study four questions are to be answered:“What is Compliance?”,“Is there a Compliance obligation in joint stock corporations?”,“How should the Compliance practices of listed companies be?”and“Can the board of directors be held liable for Compliance?”.