Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının performanslarının incelenmesi: Türkiye'deki gayrimenkul yatırım ortaklıkları üzerine bir araştırma
Investigation of the performance of real estate investment trusts: A research on real estate investment trust in Turkey
- Tez No: 521506
- Danışmanlar: DR. BURCU GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklığı (GYO), en genel ifadeyle portföylerinde gayrimenkul bulunduran, onları işleten veya finanse eden kuruluşlardır. Her ülkede farklı kuruluş şartları ve mevzuat hükümlerine tabi olsalar da, temel amaçları küçük tasarruf sahiplerini bir araya getirerek büyük gayrimenkul projelerine yatırım yapmalarını sağlamaktadır. Bu sayede kendileri de büyük projeler için finans sorununa çözüm bulur ve kendilerine sunulan birçok vergi avantajından yararlanırlar. GYO'larla ilgili olarak yapılan bu çalışmanın amacı, 2013-2017 yılları arasında Türkiye'de borsada işlem gören GYO'ların finansal performanslarının ölçülmesidir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde GYO kavramı tanıtılmış, gelişimi ve türleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Türkiye'de yıllar itibariyle GYO'ların gelişimleri ele alınmış ve genel olarak mevzuata değinilmiştir. Üçüncü bölümde, konuyla ilgili literatür ve kullanılan analiz yöntemleri incelenmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar verilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan çalışma sonunda incelenen yıllar arasında sektörün en başarılı olduğu yılın 2014 yılı olduğu görülmüştür. Sektörde yer alan firmaların başarı durumuna bakıldığında ise 2013 yılında İdeal GYO, 2014 yılında Körfez GYO, 2015 yılında Vakıf GYO, 2017 yılında Panora GYO performansı en yüksek şirket olmuştur.
Özet (Çeviri)
Real Estate Investment Trusts (REITs) are institutions that hold, operate or finance real estate in their portfolios. Although they are subject to different establishment conditions and legislative provisions in each country, their main purpose is to bring small savings owners together and invest in large real estate projects. On this account they also find solutions to the financial problems for large projects and benefit from many tax advantages. The purpose of the study, between the years 2013-2017 is to measure the financial performance of publicly traded REITs in Turkey. The study consists of four parts. In the first part, the concept of REIT is introduced, its development and its types are emphasized. In the second section, from one year to the development of REITs in Turkey were discussed, and generally referred to legislation. In the third chapter, the literature study to measure the financial performance of the study, the financial ratios and the methods used to analyze the data were examined. In the last part, the obtained results are given and interpreted. At the end of the study, it is seen that the most successful sector among the years examined is the year 2014 of the year. Given the success of the companies in the sector, Ideal REIT is the best performing company in 2013, Körfez REIT in 2014, Vakıf REIT in 2015 and Panora REIT in 2017.