The Political and economic significance of oil and natural gas in the Transcaucasian and central Asian Turkic Republics
- Tez No: 52155
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜN KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Özet Sovyet ekonomik sisteminin ani çöküşü kendilerine ait petrol ve doğal gaz kaynaklan olmayan cumhuriyetler için özellikle zordu. Bundan dolayı, eski Sovyetler Birliği'nin petrol ve doğal gaz zengini Türki Cumhuriyetleri diğer cumhuriyetlere göre bir dereceye kadar daha şanslıları olarak belirdiler. Hayatta kalmaları, çoğunlukla Moskava'nın sübvansiyonları ve enerjisine bağlı olanlara göre daha kolay olabilir ama hiç beklenmedik bir şekilde, Turki Cumhuriyetlerin hükümetleri ekonomik ve politik reformları yerine getirmekte daha isteksiz olarak belirdiler. Ekonomilerinin dönüşümü, Rusya'nın baskısından kurtulabilmeleri ve gerçek bağımsızlığa giden yol için tek çare. Bununla birlikte, Rusya, Sovyetler Birliği'nin varisi olarak, bu mirastan vazgeçmeyi düşünmüyor. Bölgeyi bir nüfuz alanı ve güvenliği açısından da son derece önemli görüyor, öte yandan, anahtar faktör- Batı sermayesi ve teknolojisi - yardım için ağır şartlar ileri sürüyor ve uzun dönemli yatırımlar için bölgede barış ve denge, ekonomik ve politik reformlar, kanuni ve finansal düzenlemelerde ısrar ediyor. Türki Cumhuriyetlerin en kıymetli varlıkları petrol ve doğal gazları. Teknoloji ve sermaye olmaksızın dönüşümlerinin imkansızlığının bilincindeler, bundan dolayı doğal kaynaklarının gelirleri bu gelişmeler için kullanılabilir. Bununla birlikte, Karadeniz'e ve Batı'ya giden bütün kullanılabilir boru hatları Rusya' nın kontrolü altında. Teknoloji ve sermayeye ihtiyaç duyan bir ülke olarak Rusya da eski ayrıcalıklarını kaybetmek istemiyor. Buna ek olarak, cumhuriyetlerden rekabet de istemiyor ama Batılı yatırımcılar çoktan Rusya yerine bu cumhuriyetlerle iş yapıyorlar.
Özet (Çeviri)
Abstract The sudden collapse of the Soviet economic system was especially hard on those republics without their own oil and natural gas resources. Therefore oil and natural gas rich Turkic republics of the former Soviet Union appeared to be somewhat luckier. Their survival should be easier than the ones which are mostly dependent on Moscow's subsidies and energy but unexpectedly, governments of the Turkic republics appear to be more reluctant in implementing economic and political reforms. The transformation of their economies is the only relief from Russian pressure and the way to real independence. However, Russia, heir to the Soviet Union, does not intend to give up this inheritance. It sees the region as a sphere of influence and vital for its security. On the other hand, a key factor- Western capital and technology -sets heavy conditions for its help and insist on peace and stability in the region, economic and political reforms, legal and financial framework as a condition for long term investment. Turkic republics' strongest asset is their oil and natural gas. They realize that their transformation without technology and capital is impossible so natural resources revenue can be used for these developments. However, all viable pipeline export routes to the Black Sea and on to the West are under Russian control, and Russia, as a country which also needs technology and capital, wants to retain its former privileges. In addition, it does not want competition from these republics but Western investors are already working with these republics rather than with Russia.