Government export promotion and export credit agencies
İhracata devlet desteği ve ihracat kredi kurumları
- Tez No: 52157
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET İhracata Devlet Desteği ve İhracat Kredi Kurumlan Şebnem Turner Yaşarol Son yirmi yıldır önemli gelişme gösteren dünya ticaretinin büyük bölümü Avrupa Birliği, NAFTA gibi bölgesel grupların üyeleri arasında gerçekleşmektedir. İhracat, bir ülke için güvenilir ve devamlı döviz girdisi, yapısal değişiklikler ve ekonomide büyüme sağlar. Bu nedenle, serbest ticaret prensibi her ne kadar genelde kabul görse de, devletler için milli çıkar ve korumacılık daha ağır basmaktadır. Gelişen dünya ticaretiyle birlikte rekabet de artmıştır, ihracat desteği ve ihracat kredi kurumları (İKK) vazgeçilmez unsurlardır. Bu unsurlar devletler tarafından değişik şekil ve derecelerde uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalar, devlete ait ihracat destek kurumlarının çoğunlukla gayelerine ulaşamadıklarını göstermektedir. Her ne kadar hacim ve ülke/ürün bazında çeşitleme açısından Türkiye geçmişe göre oldukça başardı bir ihracat performansı sergilese de, yapısal değişim ve makroekonomik dengeler açısından daha çok yol katedilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan Türkiye'nin daha koordineli ve yoğunlaşmış ihracat destek faaliyetleri içeren; gelişmiş, entegre-stratejik bir modele ihtiyacı vardır. Bu tezin amacı, uzun vadeli milli bir ihracat stratejisi önermek ve onunla ilgili yapı (otonom, yetkili ve etkili bir devamlı komite, ona bağlı alt komiteler, danışmanlık şirketi) ve işlevler (politika geliştirme, iletişim, uygulama, takip, izleme ve değerlendirme) konularını detaylı işlemektir. İhracata devlet desteği ve IKK konusundaki literatür ile ; kavram, metodoloji ve ölçüm yönünden sorunlara bağlı olarak bunların etki ve yeterlilikleri konusundaki araştırmalar yetersiz kalmaktadır. Müh ihracat stratejisiyle ilgili olarak, politika geliştirme konusunda çok faydalı olabilecek bu analizlere ve konunun pazarlama (araştırması) yönüne de dikkat çekilmektedir. Teorik çerçevenin hazırlanmasında Seringhaus- Rosson, Dünya Bankası yayınlan ve çeşitli IKK program kitapçıkları gibi kaynaklardan yararlanılmıştır ANAHTAR KELİME : İhracat Desteği, İhracat Kredi Kurumlan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Government Export Promotion and Export Credit Agencies by Şebnem Turner Yaşarol World trade, which has grown considerably over the last two decades, is conducted mainly among members of regional groups like EC and NAFTA.. Export secures a dependable and consistent source of foreign currency earnings, structural changes and growth for a country. Thus, the globally-accepted free-trade principle is generally sacrificied for concerns of national interest and protectionism. As world trade has grown, so has competition. Export promotion and export credit agency (ECA) support have become crucial They are executed mostly by governments in various forms and degrees. Studies reveal that government-owned export promotion organizations generally fail to meet objectives. Although export performance in terms of volume and diversification has been considerable in Turkey, issues like structural changes and macroeconomical stability need further improvement. Turkey needs a more sophisticated, integrated-strategic approach with more coordination and focus of export promotion activities. The goal of the thesis is to propose a long-term national export strategy and elaborate on its organizations (an autonomous, authorized and efficient standing committee, subcommittees, consultancy company) and functions (policy formulation, communication, implementation, follow up, monitoring and evaluation). There is inadequate literature on government export promotion and ECAs, and research on their impact and effectiveness due to problems in concept, methodology and measurement. Attention is drawn to the crucial marketing (research) aspect in the proposal, as important results can be obtained for policy making. Various sources like Seringhaus-Rosson, World Bank publications, different ECA program booklets were referred to for building the theoretical framework. KEYWORD : Export Promotion, Export Credit Agencies