Development of magnesium potassium phosphate cement pastes and mortars incorporating fly ash
Uçucu kül içeren magnezyum potasyum fosfat çimentolarının gelişimi
  1. Tez No: 521570
  2. Yazar: BAKİ AYKUT BİLGİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN TURHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Magnezyum potasyum fosfat çimentoları (MKPC), normal Portland çimentoları için alternatif bir bağlayıcı malzeme olarak düşünülebilecek bazı özelliklere sahiptir. Bu çimentoların elverişli özellikleri yüksek erken ve nihai dayanımdır. Diğer yandan, hızlı priz alma, yüksek reaksiyon ısısı, yüksek maliyet ve suya düşük dayanıklılık gibi bazı problemleri vardır. Bu çalışmada, MKPC hamurlarının magnezyum-fosfat molar oranına (M/P), su-bağlayıcı malzeme oranına (W/B) ve boraks içeriğine bağlı olarak, priz süresi, basınç dayanımı ve mikroyapısal gelişim gibi özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca, kum-bağlayıcı malzeme (S/B) ve uçucu kül içeriğinin MKPC harcının özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Hamur numunelerinin priz süresi 4 ile 10 dakika arasında değişim göstermiştir. Hamur numunelerinin 1 günlük basınç dayanımı yaklaşık 50 MPa olarak saptandı. S/B oranı 1.25 olan harç numunesinin 28 günlük basınç dayanımı yaklaşık 80 MPa idi. Uçucu kül miktarının artışıyla bu değerde azalma meydana geldi. Ayrıca, suda bekletilen harç numuneleri için, uçucu kül eklenmiş numunelerde dayanım kaybı neredeyse değişmedi. M/P ve uçucu kül miktarının etkilerini gözlemlemek için hazırlanan hamur numuneleri kullanılarak, TGA ve SEM incelemeleri de yapıldı.
Özet (Çeviri)
Magnesium potassium phosphate cements (MKPCs) have some promising properties to be considered as an alternative to ordinary Portland cement binders. The favorable properties of these cements are high early and ultimate strength. On the other hand, they have some problems like rapid setting, high heat of reaction, high cost and poor water stability. In this study, the effect of several factors like magnesium-to-phosphate molar ratio (M/P), water-to-binder ratio (W/B) and retarder (borax) content on properties such as setting time, compressive strength and on the microstructural evolution of MKPC pastes is investigated. Also, the effect of sand-to-binder ratio (S/B) and fly ash content on properties of MKPC mortar is investigated. The setting times of the paste samples were found to be between 4 and 10 min. The compressive strengths of the pastes were about 50 MPa. The 28 d compressive strength of the highest-strength mortar, prepared with S/B = 1.25, was almost 80 MPa. This value decreased with increasing fly ash content. Also, the strength loss in water did not seem to change with fly ash replacement. TGA and SEM investigations were also performed on paste samples used to study the effects of M/P and fly ash content.