Mağaza atmosferinin davranışsal niyete etkisindearka plan müzik tutumlarının aracılığına yönelik bir araştırma
A study on the intermediary role of the attitudes ofbackground music on the effect of store atmosphere on consumer behavioral intention
- Tez No: 521642
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 237
Özet
Tüketici davranışları pazarlama literatüründe önemli bir yeri bulunan çalışma alanıdır. Literatürde perakende sektörü açısından tüketici davranışlarını etkileyen faktörler üzerinde çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Hızla gelişen ve değişen toplumun tüketim yönelimlerine ayak uydurmaya çalışan perakende sektörü, tüketici davranışları üzerinde önemli etkisi bulunan mağaza atmosferine büyük önem vermektedir. Tüketici davranışları ve mağaza atmosferi ilişkilerini içeren çok sayıda çalışma bulunurken pazarlama literatüründe müziğin tüketici davranışlarına etkilerine ilişkin yeterli sayıda çalışma yer almamaktadır. Bu çalışmada, mağaza içi arka plan müzik hizmetlerini dış kaynaklardan temin eden süpermarketlerle farklı demografik özelliklere sahip tüketicilerin iletişimini sağlayacak en güçlü ipuçlarından biri olan mağaza atmosferi değerlendirilmiştir. Söz konusu atmosferin işitsel öğesi olarak arka plan müzikleri; türü, temposu ve vokali ile tüketicilerin memnuniyet ve tavsiye davranışsal niyetleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS istatistik programlarında Yapısal Eşitlik Modeli ile analiz edilerek hipotezler sınanmıştır. Çalışmanın bulguları ışığında arka plan müzik tutumlarının tüketicilerin alışveriş kararlarını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumer behavior is an important research area in marketing literature. In the literature, there are several studies on the factors, affecting consumer behaviors in terms of retailing. The retail sector that tries to keep up with consumption orientations of the rapidly evolving and changing society, pays great importance on the store atmosphere which has a significant impact on consumer behaviors. While there are plenty of researches on the relation between consumer behaviors and store atmosphere, there are not significant amount of studies on the impact of music on consumer behaviors in marketing literature. In this study, the store atmosphere, which provides one of the strongest clues to communication between the supermarkets that provide in-store background music services from external sources and consumers with different demographic characteristics was evaluated. In addition to the background music as the auditory element of the atmosphere; type, tempo, vocals and their effects on satisfaction and advise intentions of consumers have been examined. The data have been analyzed and the hypotheses were tested by SPSS and AMOS statistical packages using Structural Equation Model. The findings of the study suggest that background music attitudes have significant effect on consumers' shopping decisions.