Mide kanserinde P53, GSTM1 ve GSTZ1 izozimlerinin protein ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of P53, GSTM1 and GSTZ1 isoenzyme expressions in gastric adenocarcinoma
- Tez No: 521743
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, 32 normal ve mide adenokanserli dokuda Glutatyon S-Transferaz izozimlerinden mu (GSTM1) ve zeta (GSTZ1) ayrıca p53'in protein ekspresyonları immünohistokimyasal metodla karşılaştırılmıştır. GST ekspresyonu ve p53 arasındaki ilişki Mann Whitney-U testi ile ve klinik parametrelerle ilişkisine spearman correlation rank testi ile bakılmıştır. Normal mide ve adenokanserli mide dokularında GSTM1, GSTZ1 ve p53 ekspresyonları karşılaştırıldığında mide adenokanserli dokulardaki protein ekspresyonunun yüksek olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p < 0,05). GSTM1, GSTZ1 ve p53 ile klinik parametreler (yaş, cinsiyet) arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the immunohistochemical staining characteristics S-of glutathione s-transferase mu (GSTM1), zeta (GSTZ1), p53 in gastric tumor and surrounding tumor free (normal) gastric tissues from 32 patients. For immunohistochemical studiends, tissues were obtained from 32 patients with gastric adenocarcinoma. Tumor and control tissues of patients were compared according to their staining intensity. Relationships between p53 and GST expressions in gastric adenocarcinoma tissue were examined by the Mann Whitney-U test and the clinicopathological data were examined by the spearman correlation rank test. GSTZ1, GSTM1 and p53 expressions in gastric cancer cells were significantly higher than those in gastric normal epithelial cells ( p 0.05). There was a statistically significant differences between GST isoenzymes expressions and tumor differentiation status.