Yüksek öğretimde görsel iletişim tasarımı eğitiminin metaverse ortamında verilmesine dair araştırma
Research on the providing education of visual communication design in the metaverse environtmen in higher education
  1. Tez No: 774568
  2. Yazar: ZEYNEP PINAR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tarihte mektupla başlamış olan uzaktan eğitim, pandemi süreci, teknolojinin gelişmesi ve çağın getirisiyle beraber yerini çevrimiçi uzaktan eğitim sistemlerine bırakmaya başlamıştır. Böylece geleneksel eğitimin yanı sıra çevrimiçi uzaktan eğitim uygulamaları da günlük hayatımızda yer edinmiştir. Pandemi sürecinde ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine televizyon veya bilgisayar tabanlı uygulamalar üzerinden sanal toplantılar yapılarak uzaktan eğitime geçiş yapıldı. Dünya genelinde birçok üniversite uzaktan eğitim ya da Metaverse ortamında eğitim vermeye başlamıştır ve eğitimlerini bu sanal ortamlarda sürdürmektedir. Üsküdar Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı programında öğrenim gören 15 öğrenci ve ilgili programdan 5 öğretim görevlisi araştırmanın örneklem ve evrenini oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak, yüz yüze ve yapılandırılmış bir görüşme tekniği tercih edilmiştir. Sorular önceden belirlenmiştir ve görüşmenin yönü değiştirilmemiştir. Görüşme katılımcıların onayı doğrultusunda ses kayıt cihazı ile kaydedilmiştir ve daha sonra yazılı hale getirilmiştir. Araştırmanın amacı, Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin görüşleri alınarak, Metaverse ortamında görsel iletişim tasarımı derslerine yönelik uygulamalara ışık tutmaktadır. Bu doğrultuda daha sağlıklı bir Metaverse ortamı ve eğitim sistemi için katılımcıların görüşleri ve pandemi sürecinde yaşanan kötü deneyimlerle birlikte Metaverse tabanlı eğitimin geliştirilebilmesi, öğrenci ve öğretim üyelerine faydalı olabilmesi için araştırma büyük önem arz etmektedir. Metaverse ortamında görsel iletişim tasarımı eğitimine dair öğrencilerin büyük bir çoğunluğu olumlu düşünmektedir ve öğretim görevlileri, öğrencilerden farklı olarak olumsuz yaklaşmaktadır. Üniversitelerin ve öğretim görevlilerinin, Metaverse ortamında görsel iletişim tasarımı eğitimi verilmesine dair iyi hazırlıklar yapması gerekir. Bu dünyaya hâkim olmak, araçları iyi kullanabilme kabiliyeti gibi etkenler öğrencinin dikkatini toplar ve öğrenme deneyimini yükseltir.
Özet (Çeviri)
Distance education, which started with letter in history, has started to leave its place to online distance education systems with the effects of pandemic process, the development of technology and the developments that comes with the age. Thus, in addition to traditional education, online distance education applications have taken a place in our daily lives. During the pandemic process, distance education was started by having virtual meetings through television or computer-based applications to elementary, secondary, high school and university students. Many universities around the world have started to provide distance education or education in the Metaverse environment and continue their education in these virtual environments. Sample and universe of the research consist of fifteen students studying in the Visual Communication Design program at Uskudar University and five teaching staff in the relevant program. The qualitative research method was used and a face-to-face, structured interview technique was preferred. The questions were predetermined and the direction of the interview was not changed. The interview was recorded with a sound recording device with the approval of the participants and later transcribed. The aim of the research is to enlighten on the applications for visual communication design courses in the Metaverse environment, where the opinions of Uskudar University students and lecturers are likely to be made. In that Metaverse-based education can be improved and beneficial for students and lecturers. A large majority of students think positively about visual communication design education in the Metaverse environment, while teaching staff approach it negatively, unlike students. Universities and teaching staff must be well prepared to provide education of visual communication design in the Metaverse environment. Factors such as mastery of this world and the ability to use tools well attract the attention of students and enhance the learning experience.