Toplumsal değişme ve yöntembilim açısından K. Popper
In His mind of changing and methodology K.Popper
- Tez No: 52201
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHAP SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Karl Popper çağımızın en önemli yöntembilimcilerinden biridir. Egemen bilim anlayışına karşı çıkarak yeni bir formülasyon geliştirdi. 0,19. yüz yıldan itibaren bilime damgasını vuran Comte'gil pozitivizme ve bu anlayışın bilimsellik ölçütü olan ' doğrulanabilirlilik' ilkesini yerden yere vurdu.Bunun yerine ünlü 'kuğular' örneğiyle 'yanlışlanabilirliliği* getirdi.Bilim adamlarına kuramlarını yanlışlamaya elverişli oluşturmaları çağrısında bulundu. İçerik açısından tünel önermelerin boş olduğunu ve bize bilgi vermeyeceğini söylerken, tikel önermeleri öne çıkardı. Toplum anlayışında liberal demokratik bir tavır takındı. Anglo-Sakson demokrasi anlayışını benimseyerek iki partili bir sistemin savunuculuğunu yaptı. Bilimin gelişebilmesi için açık toplumun zorunlu olduğunu, totaliter kapalı toplumlarda bilimin asla yeşeremeyeceğini iddia etti. Toplumsal değişme konusunda evrimci yaklaşımı benimser. Büyük boy tarihsel kuramlara karşı çıkar ve onları kehanette bulunmakla suçlar. Dolayısıyla onların bilimsel olamayacağı savında bulunur.Bunun yerine küçük boy kuramları savunur. Devrim niteliğindeki hızlı toplumsal değişimlerin sonuçlarının kestirilemeyeceği savıyla topluma zarar vereceği kanısın- dadır.Bu yüzden de evrimci bir değişimi, yani adım adım ve kontrollü bir değişimi önerir. Bunu da, kendisi 'perakendeci toplum mühendisliği' (lehimci tarzı veya parçabaşı toplum mühendisliği) adını verdiği yöntemle incelemeyi önerir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The one of most important methodist of our century is Karl Popper.Coming out opposite the scientific understanding which is sovereign, a new formulation has he built.Comte, vino has staitped his mark on science since 19 th. century, criticized positivism and ccnfirmabi- lity which is scientific assess of it.Instead of this.by famous 'swans' pattern has he brought 'incorrectibility1. i He has made a call to sciencewen about their building acceptably in incorrectibility of their theories, in spirit of it saying that the universal sentences have been major and not given us knowlodge.he has changed the first role to the particular sentences. He has beha/ed as liberal democrat in societ understanding. Getting the dsrocratic u- sing of Anglo-Sakson.he has defense a system vihidn. has two parties. For developing of sci ence,it has been necessary ttıe open society, andjin totaliter closed society.never has the science been developed. On the subject of social changing.he defenses an approaching evolutionary.He comes out opposite the big size of historical theories,and he accuses them foreknowing. Instead of this he suggests the little ones, in a thought that hasn't been quessed the results of fast social changing.which is in a colour of revolution.Because of this.he proposes an e- volutionary changing.which is step by step and inspectable.And he also suggests about ob serving by a method named retailer society engineering. fc.Sjj