Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu
Misuse of bank or credit card crimes
- Tez No: 522020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda, teknolojinin hızla gelişmesi, dünyada meydana gelen değişim ve gelişmeler ile yeni bir düzenleme konusunu oluşturan bilişim pek çok devletin yeni yasal düzenlemeler yapması yoluna gitmesine sebep olmuş, bu hızlı gelişime ve değişime bağlı olarak yeni suç tiplerinde ve hatta bilişim suçlarında artış olmuş ve böylece bu hızlı ilerleyiş beraberinde bir takım eylemlerin de artık bilişim suçu kabul edilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Bilişim alanının hızla hayatımızın bir çok alanına etki etmesi, bu alandaki suçların hem kendi içinde ayrı bir başlık altına alınmasına ve hem de başka suçların içinde düzenlenmesine neden olmuştur. Bizim yasal düzenlemelerimizde de bu gelişmelere bağlı olarak bilişim suçlarına Yeni Türk Ceza Kanunu'nun onuncu bölümünde ''Bilişim Alanında Suçlar'' olarak başlığı altında yer verilmiştir. Dünya devletlerinin hukuklarındaki gelişmelere ve değişmelere paralel olarak, hukukumuzda yer alan önemli ve olumlu düzenlemelerden birisi 245. madde ile“banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması”nın suç tipi olarak kabul edilmesidir. Dünyada ve ülkemizde son yıllarda çok sık rastladığımız bilişim suç türlerinden biri olan bu suçlar ile daha güçlü bir mücadele için yasa koyucu, yeni TCK'da banka ve/veya kredi kartları kullanılmak suretiyle işlenen suçları eski TCK'dan farklı olarak ayrı ve bağımsız bir suç olarak düzenlenmiştir.“Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu”, TCK'nın İkinci Kitabının,“Topluma Karşı Suçlar”başlıklı Üçüncü Kısmının,“Bilişim Alanında Suçlar”başlıklı Onuncu Bölümünde, 245. maddede düzenlenmektedir. Çalışmamızda TCK'nun 245. maddesinde yer alan“Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu”inceledik ve hem öğretide hem de uygulamada tartışılan konulara çalışmamızda yer vermeye çalıştık. Bu suçun işlenmesiyle bir yandan kişilerin malvarlığına ilişkin menfaatleri ihlal edilirken bir yandan da banka veya kredi kartlarında yapılan sahteciliklerle toplumun kamu güvenine ilişkin menfaatleri ihlal edilmektedir. Bu suç diğer suç tipleri ile ilişkili olsa da, suçun işlenmesinde bilişim alanının kullanılması ve suçun kendine özgü bir takım özelliklere sahip olması da, suçun ayrıca düzenlenmesini gerekli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology in recent years, the changes and developments that have taken place in the world, and the information technology that constitutes a new regulation issue has led many governments to make new legal arrangements, which have increased in number of new crime types and information technology crimes depending on this rapid development and change, in the course of a number of actions it is now necessary to be regarded as a criminal offense. The fact that the field of ınformation technology is rapidly influencing many areas of our life has led to the crimes in this area both being taken under a separate title within itself and being organized in other crimes. In our legal regulations, according to these developments, information crimes have been placed under the title of“crimes in the field of information technology”in the tenth part of the new turkish penal code. One of the important and positive regulations in our law in parallel with the developments and changes in the laws of the world governments is the recognition of the abuse of material and bank and credit cards as a criminal type. For a stronger struggle with these crimes, which are one of the most common types of crime we have encountered so often in the world and in our country in recent years, the new legislator, the new TCK, organized crimes committed by using bank or credit cards differently from the former TCK as seperate and independent. The abuse of bank and credit cards is organized in article 245 in the tenth section titled Crimes in Information on the third part of the second book of the Turkish Penal Code entitled Crimes against people. In our study, we examined“the crime of misuse of bank and credit cards”in Article 245 of the Turkish Penal Code and tried to give place to these subjects discussed on both theoratical and practice. Committing this crime is infringing interests of assets of the people on the other hand are infringing the interests of the public security of the society with the forgery of bank and the credits crimes. Although this crime is related to other types of crimes, it is also necessary that crime should be regulated seperately due to use of field of information technology and the crime has its own specific characteristics.