Türkiye'nin göç politikaları: Suriyelilerin yerleştirilmesi örneği
Turkey's migration policies: Example of placing Syrians
- Tez No: 522038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Göç kavramı insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. İnsanlık tarihinin her döneminde çeşitli nedenlerle göç etme gereksinimi duyulmuştur. Anadolu toprakları ilk çağlardan itibaren verimli topraklar ve zengin su kaynaklarına sahip olması, geçiş yolları üzerinde olması sebepleri ile her dönemde göçlere ev sahipliği yapmıştır. Küreselleşmenin ortaya çıkması ile beraberde uluslararası alanda göç hareketleri hız kazanmıştır. Çalışmanın temel amacı Türkiye'nin göç politikalarını tarihsel akış içerisinde ele alarak Suriyelilerin yerleştirilmesi sürecinde izlenen politikaların incelenmesidir. Çalışmada öncelikle göç olgusunun kavramsal çerçevesi çizilmiş, Türkiye'de yürütülen göç politikalarının tarihsel seyri incelenmiştir. Ardından güncel bir konu olan Suriyelilerin göçüne ilişkin temel düzenlemeler ele alınmış ve son bölümde Suriyelilerin yerleştirilme tipolojilerine yer verilmiştir. Suriyelilerin entegrasyonuna önem verilmesi gerekliliği ve toplumsal kabul seviyesinin yükseltilmesi için yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada Türkiye'nin göçe kaynaklık eden ülkeden, transit ülkeye; transit ülkeden, hedef ülke olmasına giden süreçte ortaya çıkan göç olayları ve yasal düzenlemeler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of migration is as old as human history. In every period of human history, it is necessary to migrate due to various reasons. The Anatolian lands have been home to immigrants in every period because of the fact that they have fertile lands and rich water resources from the first ages and they are on transit routes. With the emergence of globalization, immigration movements in the international arena have gained momentum. Since Turkey's immigration policy during the Tanzimat period examined in the study of historical processes of migration and Syrian reviled place to place. The main objective of the study is to examine Turkey's immigration policies by addressing the Syrians to be placed in historical perspective in the policy process. The conceptual framework of the study were drawn primarily migration, the historical trend of migration policies carried out in Turkey were examined. Then, the basic regulations on the migration of the Syrians, which is a current topic, were discussed and in the last part, placement typologies of the Syrians were included. The necessity of attaching importance to the integration of the Syrians and the necessity to raise the level of social acceptance are emphasized. In this study, the source of Turkey's migration from countries, transit countries; from the transit country to the destination country, and the legal regulations.