Enerji yönetimi ve muhasebesi: Sürdürelebilir enerji yönetimi için faaliyet tabanlı maliyetleme modeli
Energy management and accounting: Activity based costing model for sustainable energy management
  1. Tez No: 522047
  2. Yazar: ÖMER KAVRAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Medeniyet geliştikçe artan enerji ihtiyacı, azalan doğal kaynaklar ve küresel iklim değişikliği tehdidi gibi nedenlerden dolayı, enerjinin verimli, akılcı ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmanın önemi belirginleşmiştir. Enerji yönetimi bu yükümlülüklere bir cevap olarak yeni fikirlerin ve bilginin üretildiği dinamik bir süreç haline gelmektedir. Son yirmi yılda enerji yönetimi sanayi sektörüne sunduğu destekleyici işlevleriyle önemli ölçüde gelişmiştir. Enerji işletmeler için stratejik öneme sahip bir kaynaktır ve finansal sonuçları itibariyle yöneticilerin gündeminde önemini giderek arttırmaktadır. Bu noktada enerji maliyetleri gibi bir işletmede meydana gelen finansal nitelikli olaylar muhasebe bilgi sisteminin alanına girer. Enerji muhasebesi, yöneticilere sağladığı enerji verileriyle ile karar vermede belirsizliği azalttığı ölçüde değerlidir. Bu çalışmanın amacı artan enerji ihtiyacı, azalan doğal kaynaklar ve küresel iklim değişikliği gibi tehditlere odaklanan enerji yönetiminde, muhasebe bilgi sisteminin oynadığı kritik rolü, sürdürülebilirliğe ve karar alma sürecine sağladığı katkıyı ortaya koymaktır. Bu çerçevede bir üretim işletmesinin enerji akışı, faaliyet tabanlı maliyetleme modeli ve enerji performansı ölçüm teknikleri ile analiz edilmiştir. Çalışmamızın teorik ve uygulama bölümlerinden elde edilen bulgular özetlenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın sonunda bu önemli alanda gelecekteki araştırmalara bir kaynak olabilecek çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As civilization evolves the significance of using energy efficiently, rationally and sustainably has become evident, for reasons such as increased energy needs, diminishing natural resources and the threat of global climate change. As an answer to these obligations, energy management becomes a dynamic process in which new ideas and knowledge are generated. Over the past two decades, energy management has progressed considerably through its supporting functions in the industrial sector. Energy is a resource with strategic priorities for businesses and increases its magnitude on the management agenda due to its financial consequences. At this point, financial events that take place in an enterprise like energy costs fall under the scope of the accounting information system. Energy accounting is as valuable as the energy data it provides for managers to reduce the uncertainty when making decisions. The aim of this study is to reveal the critical role played by the accounting information system, its contribution to sustainability and decision-making processes in energy management, which focuses on threats such as increasing energy needs, depleting natural resources and global climate change. In this context, the energy flows of a manufacturing enterprise were investigated through activity based costing model and energy performance measurement techniques. The findings obtained from the theoretical and practical sections of our study are summarized and interpreted. The study concludes with suggestions that would provide a resource for future researches in this important area.