Geçiş ekonomilerinde yolsuzluk ve yolsuzluk anket incelemeleri
Survey analysis of corruption and corruption in transition economies
- Tez No: 522053
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kökeni M.Ö. 4000'li yıllara dayanan yolsuzluk kavramı, günümüzde hayatımızın her alanını saran ve alışılmış bir kavram olmuştur. İster süte su kat karıştır, ister ihaleye fesat karıştır yolsuzluk ne yazık ki hayatımızın her alanında önlenemeyen, yayılma özelliğine sahip ve bulaşıcı bir kavramdır. Kavramsal olarak tanımı zor olmasına rağmen ekonomik olarak büyük önem arz eden yolsuzluk, uluslararası ticaretin artışı, siyasi ve ekonomik değişimlerle ülke ekonomileri üzerinde de ciddi bozulmalara sebep olmuştur. Yolsuzluk konusu geniş bir konu olduğu için çalışmanın ilk bölümünde yolsuzluk ve yolsuzluğu etkileyen etmenlerle yolsuzlukla mücadelede yer alan aktörler ele alınmıştır. 1917 Ekim Devrimi'nin sonucu olarak, SSCB' nin kurulmasıyla sosyalizm olgusu ekonomi literatürüne girmiştir. Bu dönemde ülkeler otarşi politikalarına yönelerek dış dünyaya kendilerini kapatmışlardır. Bu süreç, SSCB' nin dağılmasına kadar devam etmiştir. SSCB' nin dağılması sonucu, ülkeler dışa açık ekonomiye geçiş yapmışlardır. Geçiş süreci istenmeyen bir durumdan istenilir bir duruma ilerlemeyi ifade ettiği için, ekonomiye faydalarının yanında maliyetlerde yüklemiştir. Bu çalışmada ekonomiye yüklenen bir maliyet olan yolsuzluk olgusu bazı geçiş ülkeleri baz alınarak incelenmiştir. Geçiş ülkelerinde; kamusal büyüklüklerin, mülkiyet haklarının, demokratikleşme süreçlerinin, enflasyon ve büyüme gibi makro ekonomik gösterge süreçlerinin incelendiği çalışmada, süreç içinde ülkelerin ekonomik olumsuzluklardan kurtulmak için uyguladıkları politikalara da yer verilmiştir. Çalışmada makro ekonomik göstergeler değerlendirilmiş ve devlet karakterleriyle yolsuzlukla mücadele alanında önemli benzerlikler saptanmıştır. Demokratikleşmenin yüksek olduğu ülkelerde yolsuzluğun düşük olduğu, geçiş ülkelerinde ise genellikle yolsuzluk seviyesinin yüksek olduğu verilerle gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the origin of the notion of corruption based on B.C.E 4000, it has been the notion of nowadays accustomed. Even blend the milk with water or do bid rigging, corruption unfortunately has been irrepressible, creeping and contagious nation. Although definition is hard in cognitive and has very big importance financially, has big negative influence on international commerce, by political and country's economies. Because the topic of corruption is really wide, in the first part of the thesis discussed the corruption and struggling influencing factors of corruption. By the result of 1917 October revolution after USSR establishment, socializm fact entered to economical literature. In this process, countries have switched to autarky politics and closed the doors to external world. This process continued until the disruption of USSR. As a result of disruption of USSR countries have switched to outward oriented economics. Because the transition process is willing to continue from unwanted situation to wanted situation, this has been nicer for economics while bring extra cost as well. In this study sense of curroption that brings extra cost to economy has been questionnaired by taking some transition countries. In the transition countries; the study of the macroeconomic indicators processes of public size, property rights, democratization processes, inflation and growth, the politics that countries have applied in order to get rid of economic problems during the process have been included. Macroeconomic indicators were evaluated in the study and significant similarities were found in the field of fight against corruption with state characteristics. It has been observed that corruption is low in countries where democratization is high, and corruption is generally high in transition countries.