Preeklampsi tanısı alan gebelerde serum transforming growth faktör beta 1(TGF-β1) düzeyi ile preeklampsinin şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between serum transforming growth factor beta 1TGF-β1) level and severity of preeclampsia in pregnant women
  1. Tez No: 522084
  2. Yazar: HARUN CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER TEMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Transforming Growth Faktör Beta 1(TGF-β1); anjiogenez, embriyogenez, inflamasyon, immunsupresyon, hücresel proliferasyon, differensiasyon, apoptoz ve ekstrasellüler matriksin yeniden yapılanması gibi çeşitli hücresel fonksiyonlarda rol oynayan polipeptid yapılı bir sitokindir. Bu çalışmamızdaki amaç; preeklamptik(hafif ve şiddetli) gebelerle, normotansif gebelerin serum TGF-β1 düzeylerinin karşılaştırılması ve serum TGF-β1 düzeyleriyle, preeklampsinin şiddeti arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif nitelikte olan bu çalışmaya, 18 yaşın üstünde ve 20 hafta üzeri gebeliği olan, ek hastalığı olmayan toplam 135 gebe dahil edildi. Olguların 45 tanesi şiddetli preeklampsi grubunu, 45'i hafif preeklampsi grubunu ve 45 tanesi de normotansif kontrol grubunu oluşturdu. Prospektif çalışmamız, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran gebeler ile oluşturuldu. Bulgular: Her üç grubun demografik özellikleri incelendiğinde; yaş, ağırlık, Vücut Kitle İndeksi(VKİ), gebelik haftası ve abortus açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Şiddetli preeklampsi grubunda yaş ortalaması, normotansif gruptan daha fazla bulundu(31,53±6,90/ 27,84±6,80; p:0,04). Ağırlık ve VKİ, hem hafif preeklampsi hem de şiddetli preeklampsi grubunda normotansif kontrol grubuna göre, anlamlı artmış bulundu(p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Transforming Growth Factor Beta1 (TGF-β1) is a polypeptide-based cytokine that plays a role in a variety of cellular functions such as angiogenesis, embriyogenesis, inflammation, immunosuppression, cellularproliferation, differentiation, apoptosis, reconstruction of the extracellular matrix. Aim of this study was to compare serum TGF-β1 levels of pre-eclamptic(mild and severe) and normotensive pregnant women and to investigate the relationship between serum TGF-β1 levels and the severity of pre-eclampsia. Materials and Methods: A total number of 135 pregnant women over 20 weeks of gestation and aged over 18 with no additional disease were included in this prospective study. Forty-five of the samples consisted severe pre-eclampsia group, 45 mild pre-eclampsia group and 45 of them consisted normotensive control group. Our prospective study was conducted with pregnant women who were admitted to Bursa Yüksek İhtisas Research and Training Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinic. Results: When the demographic characteristics of all three groups were examined; There were statistically significant differences between the groups in terms of age, weight, body mass index (BMI), gestational week and abortus. The mean age of the severe preeclampsia group was higher than the normotensive group (31,53±6,90/ 27,84±6,80; p:0,04). Weight and BMI were found to be significantly increased in both mild preeclampsia and severe preeclampsia group compared to normotensive control group. Gestational age was significantly higher in mild preeclampsia group compared to normotensive control group (p0,05).