Preeklampsi tanısı alan gebelerde iskemi modifiye albumin düzeyi ve hastalığın şiddeti ile olan ilişkisi
Ischemia modified albumin levels in preeclamptic pregnancies and relation to the severity of the disease
  1. Tez No: 486993
  2. Yazar: SÜLEYMAN SERKAN KARAŞİN
  3. Danışmanlar: UZMAN TAYFUR ÇİFT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Iskemi modifiye albümin(IMA), albumin proteininin oksidatif stres altında oluşan modifiye bir türüdür. Bu çalışmanın amacı normotansif gebelerde, hafif preeklamptik gebelerde ve şiddetli preeklamptik gebelerde serum IMA düzeyleri değerlendirilerek, bu değerlere göre IMA'nın preeklampsi ve preeklampsi şiddeti ile ilişkisini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü, doğumhane biriminde izlenen 18-45 yaş grubunda ve gebelik haftası 32-41 olan toplam 90 gebe katıldı. 30 ağır preeklamptik gebe, 30 hafif preeklamptik gebe hasta grubu olarak, 30 normal gebe ise kontrol grubu olarak seçildi. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri incelendiğinde yaş, doğumda gebelik haftası ve kan basınçları açısından gruplar arası istatistiksel anlamlı fark saptandı. Yaş açısından şiddetli preeklampsi grubunda yaş ortalaması normotansif gruptan daha fazla bulundu (30,0±7,1 / 26,0±4,3; p=0.033). Gebelik haftası şiddetli preeklampsi grubunda hafif preeklampsi ve normotansif gruba göre daha düşük saptandı (p=0.004). Hafif preeklampsi ve normotansif gruplar arası gebelik haftası açısında fark bulunmadı. Sistolik ve diastolik kan basınçları her üç grupta da birbirinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı tespit edildi (p=0.000). Normotansif hastalarda preeklampsi gruplarına göre IMA değerleri daha düşük bulundu (p=0.000). Hafif preeklampsi ile şiddetli preeklampsi tanılı gebeler arasında IMA açısından anlamlı fark bulunmadı (p=0.191). Gebelik sayısı, doğum sayısı, düşük sayısı, yaşayan çocuk sayısı, ağırlık, boy ve vücut kitle indeksi (VKİ) açısından gruplar arası istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Laboratuar verilerine göre IMA değerleri gruplar arasında sadece kreatinin düzeyi açısından anlamlı olarak farklı görüldü. Sonuç: Şiddetli preeklampsi ve hafif preeklampsi hasta gruplarında sağlıklı gebelere kıyasla serum IMA düzeyi daha yüksek olarak gözlendi. Ancak serum IMA düzeylerinin preeklampsi şiddeti ile belirgin bir korelasyonuna rastlanmadı; bunun için daha geniş kapsamlı, prospektif ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Ischemia modified albumin (IMA) is a modified type of albumin protein that is formed under oxidative stress. The aim of this study is to compare serum IMA levels in normotensive pregnancies, mild preeclamptic pregnancies and severe preeclamptic pregnancies and compare IMA with preeclampsia and preeclampsia severity according to these values. Materials and Methods: A total of 90 pregnant women aged between 18-45 years and 32-41 gestational weeks participated in this prospective study in Health Sciences University Bursa Higher Specialization Training and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology and maternity clinic. 30 severe preeclamptic pregnant women, 30 mild preeclamptic pregnant women and 30 normal pregnant women were selected as the control group. Results: When the demographic characteristics of the patients were examined, statistically significant differences were found between the groups in terms of age, gestational week at birth and blood pressures. Age was higher in the severe preeclampsia group than in the normotensive group (30,0 ± 7,1 / 26,0 ± 4,3; p = 0.033). Pregnancy week was significantly lower in severe preeclampsia group than mild preeclampsia and normotensive group (p = 0.004). There was no difference in gestational week between mild preeclampsia and normotensive groups. Systolic and diastolic blood pressures were statistically significantly different in all three groups (p = 0.000). In normotensive patients, IMA values were lower than preeclampsia groups (p = 0.000). There was no significant difference in IMA between mild preeclampsia and severe preeclampsia (p = 0.191). There was no statistically significant difference between groups in terms of number of pregnancies, number of births, low number, number of living children, weight, height and body mass index (p> 0.05). IMA values according to laboratory data; only the creatinine level was significantly different between the groups. Conclusion: Serum IMA levels were higher in patients with severe preeclampsia and mild preeclampsia than in healthy pregnancies. However, there was no significant correlation between serum IMA levels and preeclampsia severity; more extensive, prospective and long-term studies are needed.