Farklı tip radyasyon dedektörlerinden oluşan spektrometrelerin ayırma gücü değerlerinin incelenmesi ve Monte Carlo (MC) simülasyonlarının yapılması
Investigation of resolution values of the spectrometers consisted of different type radiation detectors and implementation their Monte Carlo (MC) simulations
- Tez No: 522135
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Üniversitemiz Fizik Anabilim Dalı Nükleer Fizik Bilim Dalı'nda gerçekleştirilen bu doktora tezinde, farklı tipteki sintilasyon dedektörleriyle oluşturulan spektrometrelerin enerji ayırma gücü (çözünürlük) değerleri deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Teorik işlemler FLUKA Monte Carlo (MC) programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, spektrometreyi oluşturan dedektörlerin deneysel yöntemlere uygun olarak MC simülasyonları yapılmıştır. MC programının deneysel sisteme en uygun şekilde düzenlenmesi sonucunda elde edilen teorik bulguların deneysel sonuçlar ile oldukça yüksek benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bakımdan bu tez çalışmasının benzer kategorideki diğer çalışmalara rehberlik edeceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this PhD study, which was carried out in Nuclear Physics Department of Physics of our university, the energy resolution values of the spectrometers which were consisted of different types of scintillation detectors were determined experimentally and theoretically. Theoretical procedure was performed using FLUKA Monte Carlo (MC) programme. For this purpose, MC simulations of the detectors composing the spectrometers were implemented most properly to the experimental methods. It has been determined that the theoretical findings were highly compatible with the experimental results by setting the MC programme for the experimental system. In this respect, it is believed that this study will be guided to the other studies in the same category.