Politik riskin döviz piyasasına etkisi: Türkiye uygulaması
The impact of political risk on foreign exchange market: The evidence of Turkey
- Tez No: 522227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DENİZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Politik risk, politik olaylardan kaynaklanan ve işletmenin varlıklarının değerinin veya yatırımlarının kârlılığının azalmaya yol açan risk olarak ifade edilir. Politik risk, ev sahibi ülke yönetimi, diğer devletler, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri gibi yapılanmaların politik karar ve eylemlerinin; işletmenin ulusal veya uluslararası gelirlerini, varlıklarını ve yatırımlarını etkileyebilme olasılığı nedeniyle araştırmaya değer önemli bir konudur. Bu çalışmada, Türkiye'deki 7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, 1 Kasım 2015 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ve 16 Nisan 2017 Başkanlık Referandumunun döviz piyasasına etkisi araştırılmıştır. Söz konusu seçim tarihleri olay günü kabul edilerek USD/TL, EURO/TL ve Sepet Kur verileri ile siyasi seçimlerin döviz piyasasına etkisi olay yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda 7 Haziran 2015 Genel Seçim sonrasında döviz piyasasında kümülatif anormal getirinin düştüğü, koalisyon hükümeti kurulamaması nedeniyle gerçekleşen 1 Kasım 2015 Erken Seçim sonrasında ise döviz piyasasında Kümülatif anormal getirilerde düşüşün seçimden sonraki 15 gün içerisinde de normal seyrinde devam ettiği görülmüştür. Bu düşüşte koalisyon kararının çıktığı seçimin yarattığı politik risk algısı ve kısa aralıkla ülkede yaşanan iki ayrı siyasi seçimin ekonomi ve para politikasında yarattığı yıpranmanın da etkisi olduğu söylenebilir. Başkanlık Referandumu öncesi ve sonrası dönemde döviz piyasasında kümülatif anormal getirilerde inişli çıkışlı volatilite yapısının olduğu gözlemlenmiştir. Bu etkide referandum sonucunda uygulanacak yeni sistemin getireceği değişikliklerin yarattığı risk algısı, bu referandumun sonucunda çıkacak evet kararının ülkeyi rejim değişikliğine götüreceğine yönelik söylemler ve yoğun tartışmaların yarattığı politik risk algısı olduğu söylenebilir. Çalışmada politik risk ölçüsü olarak kabul edilen 2 seçim 1 referandum dönemlerinin döviz piyasasını kümülatif anormal getiriyi düşürücü şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular finansal piyasa katılımcıları ve politika yapıcılar açısından anlamlı ve özgündür.
Özet (Çeviri)
Political risk is defined as the risk arising from political events and causing the value of an entity's assets or the profitability of its investments to decrease. The political decisions and actions of structures such as political risk, host country administration, other states, international organizations and non-governmental organizations; it is an important issue to investigate because of the possibility of affecting the business's national or international income, assets and investments. In this study, 25 Period June 7, 2015 General Election in Turkey, 26 in the period November 1, 2015 General Election and the impact of the foreign exchange market April 16, 2017 Presidential Referendum was investigated. The election dates were analyzed on the day of the event by USD / TL, EURO / TL and Basket Exchange data and the effect of political elections on the foreign exchange market. As a result of the analysis, it is seen that the cumulative abnormal return on the foreign exchange market fell after the general election on June 7, 2015, the cumulative abnormal return on the foreign exchange market after the November 1, 2015 election due to the failure to establish the coalition government continued in the normal course within 15 days after the election. This can be said to be the effect of the political risk perception created by the coalition decision in the contrary, and the short-term deterioration of the economic and monetary policy of two separate political elections in the country. Before and after the Presidential Referendum, it was observed that there was a volatility structure in the foreign exchange market with cumulative abnormal returns. It can be said that the perception of the risk created by the changes that the new system will bring about as a result of this referendum in effect is the political risk perception created by the intense debates and rhetoric that the yes decision to be made as a result of this referendum will take place in the country regime change. The result of two election 1 referendum periods, considered as a political risk measure in the study, has affected the foreign exchange market cumulatively and abnormally. The findings are meaningful and specific in terms of financial market participants and policy makers.