Sosyal sermaye ve pozitif psikolojik sermayenin kültürel zekâyla ilişkisine yönelik sağlık sektöründe uluslararası bir çalışma
An international study towards the link between social capital and positive psychologial capital with cultural i̇ntelligence at the healt sectör
  1. Tez No: 522225
  2. Yazar: SUZAN URGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Farklılıkları kavrayarak uyum sağlayabilme yeteneği olarak ifade edilen kültürel zekâ kavramı son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Bireyin farklılıklar karşısındaki tutumlarını kültürel zekâ ile ilişkilendirerek bireysel ve sosyal özellikleriyle ele alan çalışmalara literatürde rastlanılmamıştır. Bu çalışma ile kültürel zekâ kavramı pozitif psikolojik sermaye ve sosyal sermaye kavramıyla uluslararası düzeyde ele alınmıştır. Sağlık çalışanlarının pozitif psikolojik sermaye ve sosyal sermayelerinin kültürel zekâ ile ilişkisi, Avrupa, Balkan ve Uzak Doğu ülkelerini temsil eden İsveç, Romanya, Güney Kore ve Türkiye bağlamında incelenerek uluslararası bir çalışma ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada evreni oluşturan dört ülkedeki 987 sağlık çalışanından anket tekniğiyle toplanan veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonunda sağlık çalışanlarının sosyal sermayeleri ve pozitif psikolojik sermayeleriyle kültürel zekâları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Demografik faktörler ve alt boyutlar arasındaki ilişkiler dikkate alınarak ülkeler arasında sıralama yapılmış ve Türkiye'nin mevcut durumu ortaya konulmuştur. Bilişsel ve motivasyonel kültürel zekâ boyutları açısından Türkiye, Romanya, Güney Kore ve İsveç sıralaması ortaya çıkmıştır. Pozitif psikolojik sermaye alt boyut düzeyleri bakımından Türkiye iyimserlik dışında son sırada yer alırken sosyal sermayenin alt boyutları açısından dört ülke arasında ortada olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of cultural intelligence, which is stated as the ability of orientation by understanding differences, has been gaining importance in recent years. Studies dealing with individuals' attitudes in the face of differences by associating to cultural intelligence with individual and social traits have not been encountered in the literature. With this study, the concept of cultural intelligence is addressed together with positive psychological capital and social capital at the international level. An international study is achieved by examining cultural intelligence's relationship with positive psychological capital and social capital of health care professionals in Sweden, Romania, South Korea and Turkey which represent Europe, The Balkans and The Far East. In the study, data, collected via questionnaire technique from 987 health care professionals of four countries, which are forming the system, is analyzed with statistical methods. Positive and meaningful connections are deduced between health care professionals' social capital and positive psychological capital with their cultural intelligence at the end of the analysis. Countries are sorted by considering the relationships between demographical factors and sub-dimensions, and Turkey's status quo is exhibited. Sorting of Turkey, Romania, South Korea and Sweden is revealed in terms of cognitive and motivational cultural intelligence dimensions. It has been found that Turkey, apart from optimism, is at the last place with regards to sub-dimension levels of positive psychological capital. Moreover, it is in the midst of four countries in terms of sub-dimensions of social capital.