Ekonomik istikrarı sağlama aracı olarak harcama kuralları: AB ülkeleriyle karşılaştırmalı analiz
Economic stabilization vehicles spending rules: Comparative analysis with EU countries
- Tez No: 522236
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH BURHAN BAHÇE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
Devletlerin ekonomiye müdahaleleri uzun yıllardan beri iktisadın tartışma konularından birisi olmuştur. İlk olarak 1929 Ekonomik Bunalımdan sonra ortaya çıkan Keynesyen akım ile başlasa da 1970'li yıllarda dünya ekonomisinde meydana gelen politik gelişmeler neticesinde devletlerin müdahaleleri sonucu mali disiplinin sağlanması tekrar gündeme gelmiştir. 1980'lerden günümüze kadar uzanan dönemde özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla uygulanan kurallı maliye politikaları dört ana temel üzerine kurulmuştur: Harcama Kuralları, Borçlanma Kuralları, Bütçe Kuralları ve Gelir Kuralları Bu çalışmada; mali kuralların ekonomik istikrara etkisi, Avrupa Birliği'nde mali kuralların uygulanma gerekçeleri ve şekilleri; diğer ülkeler ile karşılaştırma yaparak incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde maliye politikasının teorik esasları incelenmiştir. İkinci bölümde ise mali kuralların ekonomi üzerindeki etkileri incelenerek Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan harcama kurallarında bahsedilmiştir. Son olarak Türkiye'de uygulanan mali kurallar incelenerek bazı yapısal bozukluklar nedeniyle uygulanamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intervention of states to economy has been one of the important topics of economics for years. Ensuring fiscal discipline through interventions of states become an issue again in 1970s following political developments in world economy though it is firstly emerged after economic depression in 1929. In the period from 1980s to nowadays regular fiscal policies applied often especially in developing countries based on four main principles: Expenditure rules, debt rules, budget rules and revenue rules. In this study, effects of fiscal rules to economic stability, reasons and forms of implementation of fiscal rules in EU; examined by comparison with other countries. In this context in the first chapter of this study theoretical principle of fiscal policies is examined. In the second chapter mentioned expenditure rules implemented in EU countries by examining effects of fiscal rules to economy. Lastly it is concluded that fiscal rules cannot be implemented because of some structural defects by examining fiscal rules implemented in Turkey