الإسهامات الاقتصادية للاجئين السوريين دارسة تطبيقيه في تركيا
Suriyeli mültecilerin Türkiye ekonomisine katkıları (Uygulamalı çalışma)
  1. Tez No: 522307
  2. Yazar: NASSER HELMY ALİ AMIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMUTALİP ARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu mesajın amacı Suriye'den gelen göç dalgasının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini belirlemek 2012/2016 Araştırmacı, önceden yapılmış olan ve alakalı olan çalışmaları inceleyerek ve istatistik bilgiler ile bilimsel metotları kullanarak çok sayıda sonuca varmıştır. Bunların en önemlisi ise, Suriye göçünün Türkiye üzerindeki etkinin negatif değil bilakis pozitif etki olduğunu söylemiştir. Zira Suriye'den gelen insanlar işgücüne katkıda bulunarak, maaşların daha yükseğe çıkmasına engel olmuş ve böylece Türkiye'deki ekonomik sektörleri pozitif bir şekilde etkilemiştir. Bu kapsamda üretim, tüketim ve nakit rezervinin arttığı görülmüş ve ithalat ve ihracatın arttığı da görülmüştür. Ayrıca, gerekli elverişli ortamın sunulması durumunda, Türkiye'de iş yapmak ve şirket açmak isteyen iş adamlarının sayısı artmıştır. Araştırmacı ayrıca Suriye'den gelen işgücüne karşı ilginin artmasını ve Türkiye'nin gelecekteki ekonominse büyük katkısı olacak bu insanlara daha fazla olmasını yönünde tavsiyede bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to identify the impact of Syrian migration on the Turkish economy 2012/2016 The researcher used the methods and statistical data in the study, and he reached many results. The most important one was that the Syrian migration in Turkey had a positive and not negative effect on the Turkish economy because the Syrian workers contributed to the reduction of wages This has been a strong addition to many economic sectors in Turkey as well as there was a positive change in the volume of exports and imports as well as the production and consumption and the size of the cash reserve increased. In addition, there are many businessmen who want to open their companies in case of the availability of the appropriate environment for that. The researcher recommended that the interest in the Syrian work force has to be increased since this issue has a great importance in the future of the Turkish economy.