Küme kaynaklarının ve firma kaynaklarının ihracat performansına etkisine yönelik bir araştırma
Effect of business resources and cluster resources on export performance
  1. Tez No: 593489
  2. Yazar: MUHAMMED KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uluslararası ticaretin yaygınlaşması, sınırları ortadan kaldırarak tüm pazarlara uluslararası boyut kazandırmış; işletmelerin varlığını devam ettirebilmesi, faaliyet gösterdiği pazardaki konumunu koruyabilmesi ve yeni pazarlara girebilmesi için rakiplerinden daha üstün performans göstermelerini gerekli kılmış, dolayısıyla işletmeler için uluslararasılaşma ve onun ilk adımı sayılan ihracatın önemi artmıştır. İhracat başarısı için ise ihracat performansının yükseltilmesi gerekmektedir. İhracat performansına etki eden faktörlerin belirlenmesi de bu bağlamda önem kazanmıştır. Daha iyi performans ve ortalamanın üzerinde kar etmek isteyen işletmelerin sahip olduğu kaynak ve yeteneklerin birtakım özellikleri taşıyor olması durumunda ihracat performansına olumlu katkısının olacağını ortaya koyan çalışmalar mevcuttur. Ayrıca işletmelerin içinde bulunduğu kümelerin, rekabet gücüne katkı sağlayan kendine has kaynak ve yeteneklerinin olduğunu ve bunların kümenin performansını olumlu etkilediğini ortaya koyan çalışmalar mevcuttur (Oliver ve Garrigos, 2007). Buna karşın küme kaynaklarının ve firma kaynaklarının ihracat performansına etkilerini incelemeye yönelik halen yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada firma kaynaklarının ve küme kaynaklarının mobilya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ihracat performansına etkisinin olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla nicel bir araştırma tasarlanmış, Ankara (Siteler), Bursa (İnegöl)' de faaliyet gösteren 328 adet firmaya anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular SPSS V21 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre, firma kaynaklarının ve küme kaynaklarının ihracat performansına düşük düzeyde pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The spread of international commerce has added international dimension to all markets by removing the borders. This situation necessitated the enterprises to perform better than their competitors in order to maintain their presents, preserve their positions in the market and to enter new markets. Thereby the importance of globalization and its first step, exportation has increased. The rise of the performance of exportation is necessary for the success of exportation. In this context, it is important to specify the factors that effects on exportation performance. There are studies that show that if the enterprises, which want better performance and gain the profit above average, has some certain sources and skills this will contribute to their exportation performance. In addition, there are studies showing that the clusters in which the enterprises are located, have their own resources and abilities that contribute to the competitiveness and these have a positive effect on the performance of the cluster (Oliver and Gorrigos, 2007) However, new studies which examine the effects of cluster and firm resources on export performance are still needed. In this sense, this thesis aims to determine whether firm and cluster resources have an impact on the export performance of firms operating in the furniture sector. For this purpose, a quantitative study was designed and a survey was applied to 328 companies operating in Ankara (Siteler) and Bursa (İnegöl). The findings were analyzed using SPSS V21 statistical program. According to the findings, it was found that firm and cluster resources had a low positive effect on export performance.