Çocuk yoğun bakım ünitesine sistemik inflamatuar yanıt sendromu nedeni ile yatan hastalarda eritrosit dağılım genişliği düzeyleri
Red cell distribution width levels in patients who hospitalized in pediatric intensive care unit with diagnosed systemic inflammatory response syndrome
- Tez No: 522376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUTANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Sistemik inflamatuar yanıt sendromu (SİYS) çeşitli mekanizmaların neden olduğu inflamatuar sürecin sonucudur. SİYS enfeksiyon ile ilişki olduğunda sepsis, ağır sepsis, septik şok ve çoklu organ yetmezliği sendromuna ilerleyebilmektedir. Bu sürecin yol açtığı hastanede yatış ve mortalite oranlarının düşürülmesi adına, erken tanı, hızlı ve etkin tedavinin başlatılması önemlidir. Bu çalışmada, eritrosit dağılım genişliği(RDW) düzeyinin hastalığın ciddiyeti ve sağ kalım konusunda öngörücü parametre olarak kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması hedeflenmiĢtir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Gözlemsel vaka kontrol olarak dizayn edilmiştir. 01.04.2016-01.04.2018 tarihleri arasında hastanemizin çocuk yoğun bakım ünitesinde(ÇYBÜ) SİYS nedenli yatarak tedavi edilmiş olan 1 ay-18 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Kontrol grubuna ise 1 ay-18 yaş arası polikliniklere başvuran sağlıklı çocuklar alınmıştır. Hasta dosyalarından vakaların demografik verilerine ve laboratuvar tetkiklerine ulaşılmış, öncelikle vaka ve kontrol grubunun RDW düzeyleri karşılaştırılmıştır. Vaka grubu içerisinde ise hastalar sepsis, ağır sepsis, septik şok olmak üzere gruplandırılarak RDW düzeyleri, hastalık skorları ve sağ kalım ile kıyaslanmıştır. Bulgular: İki yıllık süre içerisinde hastanemizin ÇYBÜ'de 1403 hasta takip ve tedavi edilmiştir. Bu hastaların 70'i yatış anında SİYS olarak değerlendirilmiş, takiplerinde sepsis olarak izlenmiş, 15'inde ağır sepsis, 14'ünde ise septik şok gelişmiştir. Vaka grubunun ortalama RDW düzeyi %16±2, kontrol grubunun ise ortalama RDW düzeyi %13±0.5 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Systemic inflammatory response syndrome (SIRS) is the result of an inflammatory process caused by various mechanisms. When SIRS is associated with infection, it can progress to sepsis, severe sepsis, septic shock and multiple organ failure syndrome. In order to reduce hospitalization and mortality rates caused by this process early diagnosis, fast and effective treatment are important. In this study, the aim is to investigate whether the level of red cell distribution width (RDW) can be used as a marker to predict the severity of the disease and survival. Materials and Methods: Patients between 1 month and 18 years of age who were hospitalized in the pediatric intensive care unit (PICU) diagnosed SIRS between 01.04.2016-01.04.2018 were included in the study which was designed as an observational case control study. The control group consisted of healthy children between 1 month and 18 years of age and who were administered to outpatient clinics. The demographic data and laboratory tests of the cases were obtained from the patient files and the RDW levels of the case and control groups were compared. In the case group, patients were grouped as sepsis, severe sepsis and septic shock and their RDW levels, disease scores and survival were compared. Results: In the 2 year period, 1403 patients were followed up and treated in the PICU of our hospital. 70 of these patients were evaluated as SIRS at the time of hospitalization, considered as sepsis cases during their follow up, and severe sepsis developed in 15 pati-ents while septic shock occurred in 14 patients. The mean RDW level of the case group was 16±2%, and the mean RDW level of the control group was 13 ± 0.5%.