Sarkoidoz ayırıcı tanısında ve hastalık aktivitesinin belirlenmesinde kitotriosidaz enziminin değeri
The role of chitotriosidase activity as a prognostic biomarker in sarcoidosis
- Tez No: 522394
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ ARPAÇAG KOŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sarkoidoz etyolojisi tam olarak bilinmeyen multisistemik granülomatöz bir hastalıktır. Klinik gidişatın bilinememesi, takip için yeni markerların arayışına ihtiyaç göstermiştir. Aktif makrofajlarda üretilen bir kitinaz olan ve kitin içeren patojenlere karşı savunmada rol oynayan kitotriosidaz (ChT) son zamanlarda bu nedenle sık sık tartışılmakta ve bu enzimin sarkoidozdaki aktivitesi ile ilgili yeni çalışmalar yayınlanmaktadır. Sarkoidozlu hastalarda serum ACE düzeyi hem tüberküloz grubu hem de İAH grubu olgularına göre istatiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Sarkoidozlu hastalarda ACE'nin önemli bir belirteç olduğu bir kez daha çalışmamızda da gösterildi. Literatürde sarkoidozlu hastalarda ChT düzeyinin diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek saptandığı az sayıda çalışma olmakla birlikte bizim çalışmamızda anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bu çalışma sarkoidoz, tüberküloz ve interstisyel akciğer hastalıkları gibi günlük pratikte ayırıcı tanı zorluğu yaşanan olgularda serum ve BAL ChT değerlerini karşılaştıran ve ACE ile kıyaslayan ilk çalışmadır. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak; her 3 grupta da hem BAL hem de serumda ChT seviyesinin istatistiksel olarak marjlarının çok geniş olması nedeniyle sarkoidozun ayırıcı tanısının zorluğunu yaşadığımız hastalık gruplarında ChT enziminin bir marker olarak kullanılabileceğini düşünmüyoruz . Ancak literatür bilgilerinin ışığında; Akdeniz ülkelerinde yapılmış çalışmalarda saptanan, enzim eksikliğine yol açan gen defektinin bulunması, bundan sonra yapılacak çalışmalarda, bir Akdeniz ülkesi olmamızı göz önünde bulundurmayı gerekli kılmaktadır. Sarkoidozda; ChT enziminin yeni bir aktivasyon göstergesi olarak kullanılabilirliğini göstermek için daha fazla sayıda olgunun dahil edildiği geniş çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chitotriosidase (ChT) is a chitinase that is massively expressed by lipid-laden tissue macrophages in human beings. The aim of this study was to compare ChT activities in the serum and bronchoalveolar lavage (BAL) fluid and serum ChT levels with serum angiotensin converting enzyme (ACE) levels in patients with newly diagnosed pulmonary sarcoidosis (SARC), pulmonary tuberculosis (TB) and interstitial lung disease (ILD), all of which create difficulties in the differential diagnosis in daily practice. Materials and methods: ACE concentration and ChT activity were measured in pulmonary TB (n=28), SARC (n=37), and different types of ILD (n=23). ChT activities in the serum, BAL fluid and serum ACE concentrations were determined using ELISA kits.