Static and dynamic simulations of photoprocesses in organic phosphorescent and thermally activated delayed fluorescent materials
Organik fosforesans ve termal aktif gecikmeli floresans malzemelerin fotoolaylarının statik ve dinamik simülasyonları
- Tez No: 856883
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞARON ÇATAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Organik fosforesans ve termal aktif gecikmeli floresans malzemeleri OLED teknolojisi için oldukça önemli gelişmeler olarak ortaya çıkmışlardır. Bu malzemelerin en önemli ortak özelliği, her iki grubun da tamamen organik yapıda olmasından ötürü çevre dostu teknolojilere olanak sağlamaları ve yüksek verimli cihazların elde edilmesine fırsat yaratmalarıdır. Bütün elektronik cihazların çalışma prensiplerinin ve dizayn stratejilerinin keşfedilmesi, yüksek verimli ve düşük maliyetli ürünler yaratmak için son derece önemlidir. Organik fosforesan materyallerinde cihaz verimleri, birinci uyarılmış triplet seviyesinden temel seviyeye gerçekleşen ışık yayılımlı sönümlenme ile artırılmıştır. Öte yandan TADF materyalleri ise T1 ve S1 seviyeleri arasında gerçekleşen geri sistemler arası geçiş sayesinde triplet ekzitonlarının yeniden S1 seviyesine toplanması ve ışık yayılımlı rahatlaması sistemiyle çalışmaktadır. Bu tez çalışmasında, deneysel olarak sentezlenmiş ve aktiviteleri kanıtlanmış TADF ve fosforesans malzemelerin teorik olarak modellemeleri yapılmıştır. Tezin birinci çalışmasında, farklı yapılarda moleküller içeren genel bir metodoloji çalışması yapılmış ve planlanan daha ileri analizler için en iyi metodolojik protokol raporlanmıştır. İkinci ve üçüncü çalışmalarda ise bor ve sülfon temelli elektron kabul edici gruplar içeren TADF malzemeleri ele alınarak bu grupların fotofiziksel özelliklere etkileri incelenmiştir. Tezin ilk üç çalışmasında statik hesaplar yardımıyla analizler gerçekleştirilirken, dördüncü ve son çalışmada dinamik modelleme gerçekleştirilmiştir. Dinamik simulasyonlar, benzofenon türevi olan bir organik fosforesans malzeme üzerinde gerçekleştirilmiş ve bu malzemelerin fotofiziksel olayları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of organic phosphorescent and thermally activated delayed fluorescence (TADF) emitters have emerged as potential candidates for high efficiency organic light-emitting diodes (OLEDs). The common design strategy of both organic phosphorescent and thermally activated emitters is their purely organic structures which provides an opportunity to develop environmentally friendly, low-cost devices with high device efficiencies. Investigation of working mechanisms and design strategies of all electronic devices is important to develop high efficiency technologies. In organic phosphorescent materials, device efficiencies have been increased with the radiative decay observed from the T1 to S0 state. On the other hand, efficiency of TADF materials is mainly controlled by the reverse intersystem crossing (RISC) between T1 and S1 states which leads to the harvesting of generated triplet excitons. In this thesis, experimentally synthesized TADF and room temperature organic phosphorescence materials (oRTP) with various structural properties were modeled to investigate the photophysical processes in their working mechanisms. In the first part, a general benchmark study has been performed on a wide range of TADF emitters with various structural properties. The purpose of this general study was exploring the well performing computational protocol for further, more specific theoretical analyses. In the second and third part of this thesis, boron-based and sulfone-based TADF emitters were analyzed in detail and the role of boron and sulfone containing acceptor moieties on RISC efficiency have been explored. These studies provide a unique perspective on the underlying mechanism of photoprocesses in TADF devices.