Türkiye ve Avrupa Birliği'nde tarımın önemi ve mali destekler bağlamında incelenmesi
Examination of the i̇mportance of agriculture and financial support in Turkey and European Uunion
- Tez No: 522464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tarım sektörü insanoğlu için zorunlu gıda maddelerinin sağlanması, toplum sağlığı, sosyo-ekonomik kalkınma, yeterli ve dengeli beslenme gibi konulara hizmet etmektedir. Tarım sektörü gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan her ülke için stratejik bir öneme sahiptir. Bu nedenle tarım, geçmişten günümüze ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli görevler üstlenmiş ve gelecekte de bu görevleri üstlenmeye devam edeceği tahmin edilmektedir. Tarımsal destekler her ülke ve ülke grupları için önem taşımaktadır. Ülkelerin ekonomik durumlarına, gelişmişlik düzeylerine ve çıkarlarına göre değişiklik gösteren tarımsal destekler; rekabet gücü, üretimde verimlilik, uygulanan tarımsal politikalarda etkinlik ve çiftçilerin yaşam standartları gibi konulara katkıda bulunmaktadır. Avrupa Birliği tarım sektörünün sahip olduğu önemin bilinciyle uzun yıllardır tarımsal çalışmalar yapmaktadır. Bu nedenle günümüzde tarımsal destekler Avrupa Birliği politikaları içinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye'de tarım sektörünün ekonomi ve istihdamdaki payı dikkate alındığında, tarımsal desteklerin önemi Türkiye için de açıkça anlaşılmaktadır. Geçmişten günümüze Türkiye'de çeşitli şekillerde uygulanan tarımsal destekler AB'ye üyelik sürecinde gündemi meşgul eden konulardan biri olmuştur. Bu noktadan hareketle bu tez; Türkiye ve Avrupa Birliği'nde tarımsal destekleme politikalarını incelemeyi ve bu ikisinin karşılaştırılması suretiyle Türkiye'de tarım sektörüne yönelik mali desteklerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector serves issues such as the provision of essential foodstuffs for the humankind, community health, socio-economic development and adequate and balanced nutrition. The agriculture sector has strategic importance for both developed and developing countries. For this reason, the agriculture sector has important tasks in the economic and social development of countries from past to present and is expected continue undertake these tasks in the future. Agricultural support is important for every country and group of countries. Agricultural supports, which varies according to economic conditions, development levels and interests of countries, contribute to issues such as competitiveness, efficiency in production, efficiency in applied agricultural policy, and living standards of farmers. The European Union has been carrying out agricultural studies for many years with the consciousness of importance of agriculture. When Turkey's share of the agricultural sector in economy and employment is taken into consideration, the importance of agricultural supports is clearly understood for Turkey. The agricultural supports that have been applied in various forms in Turkey from past to present, it is current issue in the EU accession process. From this point of view, this thesis aims to examine the support policies in Turkey and the European Union and evaluate the financial support for the agricultural sector in Turkey by comparing the support policies in Turkey and the EU.