Milli Nizam Partisinin Karadeniz teşkilatı
Black Sea region governance of National Order Party
  1. Tez No: 522465
  2. Yazar: SEMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZMENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve arkadaşlarının 26 Ocak 1970'te kurduğu ve sadece 16 ay sonra, 20 Mayıs 1971'de kapatılan Milli Nizam Partisi (MNP) Türk siyasi tarihinde kısa ömürlü partilerden biri olmuştur. Necmettin Erbakan'ın kurduğu ilk parti olması yönünden önem arz etmektedir. Bu çalışmada Milli Nizam Partisinin kuruluşu, çalışmaları, kapatılışı, Karadenizdeki faaliyetleri incelenmiştir. Literatür taraması yapılarak, tez, makale, süreli yayınlar, meclis tutanakları, gazete örnekleri, söyleşilerden faydalanılmıştır. Bu yapılırken kronolojik bir sıra takip edilmiş, gerekli görüldüğünde konuyu daha iyi kavrayabilmek adına pekiştirici başka konulardan bahsedilmiştir. Bu çalışma sonucunda Milli Nizam Partisinin Karadenizdeki faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştirildiği, bölgedeki illerde teşkilatlanmaya çalışıldığı, Karadeniz halkının desteğiyle önemli bir aşama kaydedildiği saptanmıştır. Ayrıca Karadeniz'deki çalışmalar ışığında birtakım verilere ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
National Order Party (NOP) which was founded by Professor Doctor Necmettin Erbakan and his friends in 26 January 1970 and closed after only 16 months in 20 May 1971 has been the one of the short-lived parties in Turkey. It has importance by reason of Necmettin Erbakan's first party. In this study, establishment, works, closure, facilities in Black sea Region has been studied. With literature review, thesis, articles, periodicals, parliamentary minutes, newspaper samples, conversations were used. While doing this, a chronological order is followed and Intensifier other subjects are mentioned to understand the subject better when necessary. As a result of this study It is stated that National order party carried out its facilities in Black Sea Region intensely, tried to organize in the cities in region and make progress with the support of people there. Also we reached some datas with the help of works in Black Sea Region