Grup rehberliğinin sosyal yetkinlik beklentisi üzerindeki etkisine yönelik deneysel bir çalışma
- Tez No: 52262
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BANU İNANÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
a Z E T Bu araştırma, grup rehberliğinin öğrencilerin sosyal yetkinlik beklentisi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yap ı lmışt ı r. Araştırma evrenini 1994-1995 öğretim yılında Adana Sıtkı Kulak İlköğretim Okulu 6. ve 7. sınıflarında öğrenim görmekte olan 196 öğrenci, örnek lem i ise 1.96 öğrenci içinden seçilen düşük sosyal yetkinlik beklentili 20 deney grubunda 20 kontrol grubunda olmak üzere toplam 40 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada sosyal yetkinlik beklentisini ölçmek için, araştırıcı tarafından geliştirilen“ Sosyal Yetkinlik Beklentisi ölçeği”ile“Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği”kul lanı lmışt ır. Deney grubunu oluşturan ve düşük sosyal yetkinlik beklentisine sahip olduğu saptanan 20 öğrenciye haftada bir birbuçuk saat olmak üzere 8 hafta süreyle sosyal yetkinlik beklentisini arttırmaya yönelik“grup rehberliği”uygulanmıştır. Denencelerle ilgili ortalamalar arası farkın önem kontrolü t ile kontrol edilmiştir. Araştırma bulguları, düşük sosyal yetkinlik beklentisini etkilemeye yönelik olarak uygulanan grup rehberliğinin, öğrencilerin sosyal yetkinlik beklentisini arttırmada etkili o lduğunu g östermiştir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to investigate the effect of group guidance on social self-efficacy expectation of students. The target population consisted of 196 sixth and seventh grade students studying at the Adana Sıtkı Kulak Elementary school in 1994-1995 academic year. A sample of 40 students who had low social sel f-ef f icacy expectation level. 20 Of whom assigned to the control group and thee other 20 assigned to the experimental group. In order to measure social self-efficacy expectation of students, A scale was developed by the researcher. As a treatment for the experimental group, of group guidance program to raise the expectation level of social self-efficacy of students was used. The traitment consisted of 90 minute sessions per week, continued for 8 weeks. In relation to the hypothesis the mean differences of experimental and control groups were tested by using t test. The result of the study indicated that group guidance activities to raise the expectation level of social self- efficacy on students who had low social self-efficacy level were found effective. Ill