Diz osteoartrit fenotipleri ile metabolik sendrom arasındaki ilişki
The associ̇ati̇on between metaboli̇c syndrome and knee osteoarthri̇ti̇s fenotypes
- Tez No: 522839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DERYA DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmada metabolik sendrom (MetS) ile diz osteoartritinin (OA) fenotipleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Diz ağrısı nedeni ile polikliniklerimize başvuran 40 yaş ve üzerindeki kadın hastalar çalışmaya dahil edildi. Diz radyografilerinin osteofit (evre 0-3) ve eklem aralığında daralma (evre 0- 3) açısından detaylı evrelemeleri OARSI (Osteoarthritis Research Society International) atlasına göre yapıldı. Hastalar osteofit dominant- OA (OD-OA) ve eklem aralığında daralma dominant OA (EAD-OA) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki grupta 50 hasta vardı. Tüm hastalar MetS açısından Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Dernegi (TEMD), Internationa Diabetes Federation (IDF) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tanı kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular: MetS sıklıkları osteoartrit fenotipleri arasında istatistiksel olarak farklı değildi. Ancak tip 2 diabetes melituslu hastaların çalışma dışı bırakıldığı alt grup analizinde, DSÖ'ye göre MetS sıklığının EAD- OA fenotipinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı [EAD-OA grubunda 16 hasta (% 55), OD-OA grubunda 6 hasta (%24), p:0.02]. Ayrıca bu fark yaş ve obeziteden bağımsız idi [OR (% 95 güven aralığı) = 3.97 (1.21-12.90)] Sonuç: MetS, OA'nın eklem aralığında daralma fenotipinin gelişimini etkiliyor olabilir ve bu etki obezite ve yaştan bağımsız gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to investigate the association between metabolic syndrome (MetS) and knee osteoarthritis (OA) fenotypes. Materials and Methods: Females patients 40 ages and over who admitted to our outpatient clinics because of knee pain were included in to study. Detailed grading of the knee radiographies with respect to osteophytes (grade 0–3) and JSN (grade 0–3) according to the OARSI atlas was done. Patients were divided to two groups as osteophye dominant OA (OD-OA) and joint space narrowing dominant OA (JSN- OA). There were 50 patients in both two groups. All patients were evaluated in terms of MetS according to diagnostic criteria for Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Dernegi (TEMD), International Diabetes Federation (IDF) and World Health Organization (WHO). Findings: The frequencies of MetS was not statistically different between OA phenotypes. A subgroup analysis demonstrated that frequency of MetS according to WHO diagnostic criteria was significantly higher in JSN-OA phenotype than frequency in OD-OA phenotype when patients with type 2 diabetes mellitus were excluded from the study. [16 patients (% 55) vs 6 patients (%24) respectively, p:0.02]. This differences was also independent for age and obesity [OR (% 95 Confidence Interval) = 3.97 (1.21-12.90)]. Result: MetS may affect to development of JSN phenotype in OA and this effect is seem to be independent for age and obesity.