Gündelik hayat sosyolojisinde toplumsallaşma biçimi olarak kadın günleri: Tosya örneği
Women's days as a form of socialization in daily life sociology: The case of Tosya
  1. Tez No: 696336
  2. Yazar: NUR MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ev hanımı ve ücretli işte çalışan kadın ayrımı temel alınarak yapılan bu araştırma, kadın günlerinin toplumsallaşma işleviyle ortaya çıkan avantajların ve dezavantajların Gündelik Hayat Sosyolojisi bağlamında incelenmesini konu almıştır. Çalışmanın amacı, günlerin, boş zaman aktivitesi olmaktan çok gündelik hayat pratiğine nasıl dönüştüğünü tespit etmektir. Bu amaçla, ev hanımı ve ücretli işte çalışan kadın tipi için günlerin işlevleri, kültürel bir aktarım/üretim aracı ve gösterişçi bir tüketim örneği olarak iki başlık altında incelenmiştir. Araştırmamızın problem cümlesi,“Kadın günlerinin, kadın kimliği oluşumu açısından toplumsallaşma esnasında ortaya çıkardığı avantajlar ve dezavantajlar nelerdir?”olarak belirlenmiştir. Nitel Araştırma yönteminin Fenomenoloji Deseni ile tasarlanan bu çalışmada, Yarı Yapılandırılmış Mülakat ve Kısmi Katılımlı Gözlem tekniği kullanılmıştır. Araştırma grubu, Kartopu Örnekleme yöntemiyle kadın günlerine aktif katılım gösteren 30 kadın olarak belirlenmiştir. Örneklem sınırlandırmasına uygun olarak, 15 katılımcı kadın ev hanımı, 15 katılımcı kadın ücretli işte çalışan kişiler olarak belirlenmiştir. İkisi dış mekanda olmak üzere, dördü ev içinde organize edilen gün etkinlikleri incelenmiştir. Araştırmamız neticesinde elde edilen sonuçlar ise şu şekildedir: 1. Kadın günleri, gündelik hayat pratiklerinde bir ihtiyaca dönüşmüştür. 2. Kadın günleri, kültürel bir üretim ve aktarım aracı işlevi görmektedir. 3. Kadın günleri, ev hanımı ve ücretli işte çalışan kadınlar için farklı anlamlar ifade eden toplumsallaşma aracıdır. 4. Kadın günleri, ev hanımı ve ücretli işte çalışan kadın için farklı anlamlar ifade eden ekonomik gelir sağlama işlevine sahiptir. 5. Kadın günleri, moda ve tüketime yön vererek gösteri toplumu özelliklerini taşıyan bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Based on the distinction between housewives and women working in paid jobs, this research focuses on examining the advantages and disadvantages of the socialization function of women's days in the context of Sociology of Everyday Life. The aim of the study is to determine how the days turn into daily life practice rather than being a leisure time activity. For this purpose, the functions of days for housewives and women working in paid jobs are examined under two headings as a cultural transmission/production tool and an example of conspicuous consumption. The problem statement of our research was determined as“What are the advantages and disadvantages of women's days during socialization in terms of the formation of women's identity?”. In this study, which was designed with the Phenomenology Pattern of the Qualitative Research method, Semi-Structured Interview and Partially Participated Observation technique were used. The research group was determined as 30 women who actively participated in women's days with the Snowball Sampling method. In accordance with the sample limitation, 15 participants were female housewives, and 15 participants were women working in paid jobs. Day events, four of which were organized indoors, two of which were outdoors, were examined. The results of our research are as follows: 1. Women's days have become a necessity in daily life practices. 2. Women's days function as a cultural production and transmission tool. 3. Women's Day is a socialization tool that has different meanings for housewives and paid women. 4. Women's days have the function of providing economic income, which has different meanings for housewives and women working in paid jobs. 5. Women's days are a tool that has the characteristics of a spectacle society by directing fashion and consumption