Ortognatik cerrahi hastalarının demografik verilerinin ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic data and complications of orthognatic surgery cases
- Tez No: 522866
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SİNA UÇKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çene ve yüz iskeletine ait konjenital veya sonradan kazanılmış deformitelerin düzeltilmesi amacıyla ortognatik cerrahi operasyonu yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde ortognatik cerrahi yapılan hastaların demografik verilerini belirlemek, operasyon sırasında ve sonrasında oluşan komplikasyonları tespit etmek ve sonuçları literatür ile karşılaştırmaktır. Ayrıca komplikasyonların görülme sıklığı, oluşum mekanizması ile hangi hasta ve yaş gruplarına özel olduğu araştırıldı. Böylece gelecekte hastaların karşılaşabilecekleri komplikasyonlar ile ilgili daha doğru bilgilendirilmesi hedeflendi. Çalışmaya 2014-2016 yılları arasında Medipol Mega Hastanesi'nde dentofasiyel deformitesi olan ve ortognatik cerrahi ile tedavi edilen 136 hasta dahil edilmiştir. Hastaların komplikasyonları intraoperatif dönem, postoperatif erken dönem ve postoperatif geç dönem olmak üzere not edilmiştir. Ayrıca yapılan cerrahiler osteotomilere göre gruplandı ve hastalar ameliyat zamanlamasına göre önce cerrahi grubu (SF), sadece cerrahi grubu (SO) ve geç cerrahi grubu (SL) olarak incelendi. Buna ek olarak ameliyat sonrası dönemdeki his değişiklikleri not edildi. Tüm komplikasyon oranı %48,5, majör komplikasyon oranı ise %33,8 olarak bulunmuştur. Bu komplikasyonların en önemli kısmını kusma (%11,96), minör oklüzal uyumsuzluk (%11,96) ve dişlerle ilgili komplikasyonlar (%9,39) oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery is commonly performed to correct congenital and acquired deformities of the jaw and facial skeleton. The aim of this study is to evaluate the demographic data, intraoperative and postoperative complications of the orthognathic surgery and to compare the results with other studies. Moreover, the prevalence and mechanism of complications as well as the correlation within patients and age groups were evaluated. Thus, we aimed to inform patients more accurately about the possible complications which they can face with postoperatively. A total of 136 patients with dentofacial deformities underwent orthognathic surgery between 2014-2016 at Medipol Mega Hospital were included. Intraoperative, early postoperative and late postoperative complications of the patients were noted. Furthermore, surgeries were grouped regarding to type of osteotomies and patients were grouped regarding time of the surgery; such as surgery first (SF), surgery only (SO) and surgery late (SL). In addition, altered sensations were noted. Total complication rate in this study was 48.5% and the rate of major complications were 33.8%. Vomiting (11.96%), minor occlusal discrepancies (11.96%) and dental complications (9.39%) were the most important part of these complications.