Laparoskopik kolesistektomi olgularındaintraoperatif uygulanan lidokain veya esmololinfüzyonunun hemodinamik yanıt ve postoperatiffentanil gereksinimi üzerine etkisi
The effect of intraoperative esmolol or lidocaineinfusion on haemodynami̇c response and postoperativefentanyl consumption in laparoscopic cholecystectomypatients
  1. Tez No: 522886
  2. Yazar: FATMA KAVAK AKELMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE ERGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Laparoskopik kolesistektomi planlanan olgularda, cerrahi süresince uygulanan esmolol ve lidokain infüzyonunun, postoperatif fentanil gereksinimi, ağrı skoru, bulantı, kusma, hasta memnuniyeti ve sedasyon üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem:Laparoskopik kolesistektomi planlanan, ASA I-II risk grubu, 48 olgu, randomize olarak 3 gruba ayrıldı. İndüksiyon her üç gruptada propofol ve rokuronyumla sağlandı. Ek olarak Grup I'e 1 mg/kg iv bolus esmolol, Grup II'ye 1,5 mg/kg iv bolus lidokain, Grup III'e iv izotonik indüksiyonda uygulandı. Anestezi idamesinde sevofluran kullanıldı. Grup I'de cerrahi başlangıcıyla birlikte 25-50 mcg/kg/dk hızda iv esmolol, Grup II'de 2 mg/kg/saat hızda iv lidokain, grup III'de izotonik infüzyonu başlandı ve cerrahi bitimiyle birlikte infüzyon sonlandırıldı. İntraoperatif im diklofenak ve cerrahi bitiminde trokar insizyon yerlerine bupivakain infiltrasyonu uygulandı.Uyanma odasında tüm hastalara 30 dk. boyunca her 5 dk. da bir VAS (vizüel analog skala) (1-10) skorları değerlendirildi, VAS>3 ise 25 μg iv fentanil yapıldı. Serviste fentanil ile hazırladığımız HKA (hasta kontrollü analjezi) uygulamasını takiben, 3, 6, 12 ve 24. saat VAS, ağrı lokalizasyonu, bulantı kusma, sedasyon, memnuniyet skorları, ilk gaz çıkış zamanı ve 24. saat sonunda da fentanil tüketim miktarı kaydedildi. viii Bulgular: Uyanma odası ve serviste VAS ve ortalama fentanil tüketimleri Grup I'de belirgin şekilde daha düşük bulundu (Fentanil tüketimi Grup I:445 μg, Grup II:615 μg, Grup III: 625 μg). İki grup arasında, bulantı kusma, ağrı lokalizasyonu, sedasyon skoru, memnuniyet skoru, 24. saat omuz ağrısı ve fentanil yan etkileri bakımından fark saptanmadı. 24. saat sonunda gaz çıkarma açısından Grup I'le (%87,5), Grup II (%43,8), Grup III (%50) arasında anlamlı fark tespit edildi (p=0,024). Sonuç: Çalışmamızda laparoskopik kolesistektomi vakalarında bolus ve infüzyon esmolol kullanımının, sevofluran tüketimini azalttığı, ayılma odasında ve postoperatif 3. saate kadar VAS skorunu düşürdüğü, HKA ile uygulanan 24 saatlik fentanil tüketimini azalttığı ve erken gaz çıkış zamanı sağladığını gösterdik. Ek olarak laparoskopik kolesistektomi vakalarında bolus ve infüzyon lidokain kullanımının esmolol ve kontrol grubuna kıyasla ayılma odasındaki fentanil tüketimini azaltmakla birlikte VAS değerlerini, 24 saatlik fentanil tüketimini ve ilk gaz çıkış zamanını etkilemediğini saptadık.
Özet (Çeviri)
AIM: We investigated the effect of intraoperative esmolol or lidocaine infusion in laparoscopic cholecystectomy on haemodynamics, sedation, postoperative fentanyl consumption, VAS, nausea, vomiting, and patient satisfaction. METHOD: Forty-eight ASA I-II patients who underwent laparoscopic cholecystectomy were randomly divided into three groups (Group I, Group II, Group III ). Induction of anaesthesia was achieved in all patients with propofol and rocuronium. The Group I patients were administered 1 mg/kg esmolol before induction of anaestesia and after muscle relaxation was achieved 25-50 mcg/kg/min esmolol infusion. The Group II patients were received 1,5 mg/kg lidocaine before induction of anaestesia and after intubation 2 mg/kg/h lidocaine infusion till the end of the surgery. The Group III patients recevied normal saline in the same volume as the study drugs. Sevoflurane was used for maintenance of anaesthesia. During the operation diclofenac İM was performed and the trocar site was infiltrated with bupivacaine at the end of surgery. In the recovery room, patients' VAS score were assessed in every five minutes till 30 minute and fentanyl 25 mcg was administered to the patients whom VAS pain score >3. In surgical ward, the all patients had PCA with fentanyl and at 3 rd, 6 th, 12 th and 24 th hours pain localization nausea and vomiting, sedation, patient satisfaction, time of first flatulence output, and fentanyl consumption were recorded. RESULTS: İn the recovery room and surgical service, the mean total fentanyl consumption and VAS score were significantly lower in Group I than other groups (fentanyl consumption Group I: 445 µg, Group II: 615µg, Group III: 625 µg). x For all three groups, there were no statistically significant differences between nasuea and vomiting, localization of pain, sedation and satisfaction scores, postoperative 24th hours shoulder pain and side effects of fentanyl. After 24th hour in Group I time of first flatulence output was earlier than group II and control group (p=0.024). CONCLUSION: We concluded that in laparoscopic cholecystectomy surgeries esmolol bolus and infusion intraoperatively decreased the consumption of sevoflurane, reduced the VAS score (recovery room and 3rd hours), and consumption of fentanyl used with PCA during the first 24 h after the surgery and also decreases the time of first flatulence output. Although lidokain bolus and infusion decreased consumption of fentanyl used in recovery room, it didn't effect VAS score, consumption of fentanyl and time of first flatulence output compared with esmolol and control groups.